Pierwotny stan budynku znajdował się znacznie poniżej standardów wymaganych do zakwalifikowania do systemu taryf gwarantowanych. Jednak stopniowe udoskonalenia sprawiły, że efektywność energetyczna posiadłości wzrosła do poziomu spełniającego konieczne kryteria. W rezultacie koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem istotnie zmalały.

Nasz projekt stanowi ekscytujące wyzwanie, które daje możliwość zastosowania najlepszego aktualnie dostępnego na ryku sprzętu – mówi Peter Randall, właściciel Solar Kingdom.

Głównym założeniem projektu było stworzenie systemu z zerowym zużyciem energii netto – takiego, który w ciągu roku produkuje tyle samo energii elektrycznej, ile posiadłość zużywa (około 4000 kWh). Drugim warunkiem było dostosowanie projektu do najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku.

Ze względu na ograniczenie dostępnej powierzchni dachowej o wystawie południowej, większość paneli została zamontowana na części wschodniej oraz zachodniej dachu. Ułożenie w osi wschód- zachód daje bardziej wyrównany rozkład produkcji.

Problematyczna okazała się kompozycja przestrzeni dachowej. Podwójne czterospadowe dachy ograniczyły użycie paneli o standardowych rozmiarach. Rozwiązaniem stały się panele z ogniw cienkofilmowych. Produkują one mniej energii na m2, ale wytwarzają jej więcej na kW zainstalowanej mocy. W przeciwieństwie do paneli krystalicznych, których wydajność drastycznie spada w wyniku zacienienia, cienkofilmowe moduły wykazują liniową redukcję wydajności pracy.

projekt domu energooszczędnego firmy Solar Kingdom Ltd

Projekt domu energooszczędnego firmy Solar Kingdom Ltd, źródło: Solar Kingdom

Panele fotowoltaiczne są zamontowane na zadaszeniu i działają wraz z innowacyjnymi urządzeniami elektrycznymi, które maksymalizują wielkość produkcji. Zespół urządzeń sprzężony jest z systemem magazynującym Tesla Powerwall.

W połączeniu z akumulatorami Tesla Powerwall system pokryje roczne zapotrzebowanie na energię budynku w około 65%.

W celu zachowania istniejącego systemu grzewczego opartego na kolektorach wykorzystano innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez szkockiego producenta AES Solar. W miejsce oryginalnych kolektorów wbudowano dwa nowatorskie urządzenia tego samego typu, wykonywane na zamówienie i posiadające tę samą powierzchnię, co pozwala na uniknięcie strat wydajności. Obecnie AES jest jedyną firmą w Wielkiej Brytanii, która oferuje takie udogodnienia.

„Nieobiecujący” projekt domu energooszczędnego jest, de facto, bardzo obiecujący. System jawi się jako swego rodzaju mikrokosmos dostępnych obecnie technologii o największym potencjale.

Projekt został nominowany do wielu prestiżowych nagród m. in. w konkursie Solar Power Portal Awards, sponsorowanym przez Trina Solar w kategorii Najlepszy projekt mieszkaniowy PV czy w Beauty of Solar Award – konkursie prowadzonym przez Solar Power Europe.

Źródła: Solar Kingdom, Renewable Energy Magazine