Nieśmiertelne akumulatory?

magazynowanie energii
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

magazynowanie energii

Podziel się

Naukowcy z uniwersytetu w Californii wynaleźli akumulator, który można ładować setki tysięcy razy. Jego budowa opiera się na nanostrukturach. 

 
Odkrycie to przybliża nas do akumulatorów, które nigdy nie wymagają wymiany. Skutkami tych przełomowych prac jest znaczne wydłużenie życia komercyjnych baterii komputerów, smartfonów, samochodów i statków kosmicznych .
 
Naukowcy od dawna starali się wykorzystać nanoprzewody w bateriach . Tysiące razy cieńsze od ludzkiego włosa, są bardzo dobrym przewodnikiem i dysponują dużą powierzchnią do przechowywania i przenoszenia elektronów. Jednak włókna te są wyjątkowo delikatne i nie nadają się do wielokrotnego ładowania i rozładowywania. W typowej baterii litowo-jonowej poszerzają i kurczą się, przez co ich kruchość wzrasta, co  może prowadzić do pękania.
 
Problem ten został rozwiązany poprzez nakładanie na złote nanoprzewody powłoki  dwutlenku manganu i otaczanie ich elektrolitem wykonanym z pleksiglasu podobnego do żelu. Połączenie jest niezawodne i odporne na uszkodzenia.
 
Liderka badania, doktorantka Mya Le Thai, testowała elektrodę prawie 200 000 razy w ciągu trzech miesięcy. Nie zostały wykryte żadne uszkodzenia nanostruktur, a także nie nastąpił spadek  pojemności lub mocy. "Mya pokryła tą całą strukturę bardzo cienką warstwą żelu i zaczęła wykonywać kolejne cykle ładowania," mówi Penner , przewodniczący wydziału chemii uniwersytetu . "Odkryła , że tylko przy użyciu tego żelu bateria mogła zostać ładowana setki tysięcy razy bez utraty wydajności. To było szalone", dodał , "ponieważ takie inicjatywy w większości zwykle umierają w dramatyczny sposób po 6000 lub 7000 cyklach. Ciężka praca została wynagrodzona”.
 
Naukowcy uważają, że pokrycie  żelem  uplastycznia tlenek metalu w akumulatorze i nadaje strukturze elastyczność ,  zapobiegając pękaniu ."Pokryta elektroda zachowuje swój kształt znacznie lepiej, dzięki czemu jest bardziej wiarygodną opcją" - Thai powiedziała. "To badanie pokazuje, że elektroda baterii oparta na nanotechnologii może mieć długą żywotność, a niedługo takie baterie mogą stać się dla nas powszechną rzeczywistością."
 
Źródło: phys.org
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia