Nietypowa promocja Nissana

Teoretycznie samochody elektryczne powinny być rozwiązaniem znacznie bardziej przyjaznym środowisku niż tradycyjne. Z drugiej strony, energia elektryczna wykorzystywana do ich napędzania często pochodzi z elektrowni na węgiel kamienny. W takiej sytuacji trudno mówić o ich ekologiczności – pośrednio korzystają one przecież z paliw kopalnych, tak samo jak zwykłe samochody spalinowe.

Ciekawą promocję związaną z tą sytuacją udostępnił ostatnio Nissan. Przy zakupie najnowszego modelu Nissan Leaf, producent samochodów buduje dla swoich klientów mikroinstalacje fotowoltaiczne. Z drugiej strony, będą one działać na specyficznych zasadach, podobnych do leasingu. Pierwotnym właścicielem tej mikroelektrowni będzie marka Nissan, która będzie sprzedawać wyprodukowany prąd klientowi po stałej cenie. Po 20 latach trwania takiej umowy, instalacja zostanie bezpłatnie przekazana klientowi.

W ten sposób Nissan zwiększa swoje wykorzystanie energii z OZE. Promocja jest na razie dostępna tylko w Japonii i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie przeniesiona na Europę. Tymczasem interesuje się nią amerykańska Tesla. Elon Musk rozważa połączenie produktów związanych z fotowoltaiką (zarówno modułów, jak i power packów) wraz ze sprzedażą swoich aut. W ten sposób Solar City napędzałoby Teslę, i odwrotnie. Takie podejście mogłoby realnie przełożyć się na poprawę czystości środowiska – w końcu

Dla Elona Muska, koncepcja elektrycznych samochodów wpisuje się w schemat „inteligentnych miast”, gdzie zarówno system elektroenergetyczny i transport byłyby połączone w jeden wspólny schemat. Jednocześnie jego projekty często wydają się niezwykle futurystyczne. Wśród takich koncepcji znajduje się m.in. Hyperloop, czyli pędzący z prędkością ponad 1000 km/h próżniowy środek transportu. Niedawno do publicznej wiadomości została podana informacja o rozpoczęciu prac nad procesorem pracującym na zasadach sztucznej inteligencji.

Do wszystkiego dochodzą jeszcze – na ten moment całkowicie nierentowne – eksploracje kosmosu. Jakiś czas temu poinformowano, że samochód marki Tesla zostanie wyniesiony na orbitę przy pomocy rakiety kosmicznej. Niezależnie od tego, czy dojdzie do tego wydarzenia, Musk ma możliwość mocno wpłynąć na sektor OZE i spopularyzować go, także dzięki produkcji swoich elektrycznych samochodów.

źródło zdjęcia : nissan.pl

Redakcja GLOBEnergia