W ciągu najbliższych kilku dni na ulicach Ełku będzie można już spotkać trzy nowe Volvo 7900 Hybrid. W połowie listopada 2019 roku odbyło się ich protokolarne przekazanie autobusów, a 5 grudnia oficjalny odbiór. Pozostałe trzy autobusy, zgodnie z umową, zostaną dostarczone miastu w 2020 roku.

O Volvo Hybrid

Hybrydowe autobusy Volvo dla Ełku mają 12 metrów długości. Każdy z nich może pomieścić 95 pasażerów, w tym 30 na miejscach siedzących. W autobusach zastosowano napęd hybrydowy – połączenie silnika elektrycznego z silnikiem spalinowym, co umożliwia zmniejszenie emisji CO2 o około 40% w porównaniu z analogicznym autobusem, zasilanym jedynie silnikiem diesla.

Dzięki autobusom, nie tylko emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona. Hybryda charakteryzuje się również niższą emisją tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych. Autobusy hybrydowe Volvo są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Ich bateria jest ładowana energią wytwarzaną podczas hamowania. Pojazdy przekazane Ełkowi są dodatkowo wyposażone m.in. w klimatyzację, system głosowej informacji pasażerskiej oraz monitory LCD.

Naszym celem jest zapewnienie komfortu i zdrowia mieszkańcom Ełku oraz osobom odwiedzającym nasze miasto. Cieszymy się, że na ulice naszego miasta już za kilka dni wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy, a w przyszłym roku flota ełckiego MZK zostanie zasilona przez kolejne trzy hybrydy – stwierdził prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

Wrocławska fabryka Volvo

Wrocławska fabryka jest jedyną fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, dostarczane później do inwestorów. Wszystkie sześć autobusów hybrydowych dla Ełku pochodzi właśnie z tej fabryki.

Zakład produkuje wyłącznie zelektryfikowane autobusy miejskie. W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą już między innymi w Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze, Warszawie, Koszalinie i Białymstoku. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

Cieszymy się, że do grona miast, w których można przemieszczać się przyjaznymi środowisku autobusami Volvo, dołączył Ełk. Od 2010 roku w naszej wrocławskiej fabryce produkujemy jedynie zelektryfikowane autobusy miejskie. Rosnąca popularność ekologicznych, niskoemisyjnych pojazdów wśród mieszkańców i władz polskich miast pokazuje, że dziesięć lat temu podjęliśmy słuszną decyzję i prawidłowo przewidzieliśmy nadchodzące trendy rynkowe – stwierdził Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym

Volvo w Koszalinie

Na początku listopada pisaliśmy, że ekologiczne autobusy od Volvo, trafiły do Koszalina. Wśród nich był 15-tysięczny autobus wyprodukowany we wrocławskiej fabryce!

Źródło: Volvo

Redakcja GLOBEnergia