Nissan – król europejskich samochodów elektrycznych?

Najczęściej pierwszym skojarzeniem z elektromobilnością jest amerykańska Tesla i jej właściciel, Elon Musk. Choć uwagę mediów przyciągają przede wszystkim kosmiczne osiągi modelu S, to bijące rekordy prędkości wehikuły praktycznie nie występują w Europie. O wiele większy wpływ na elektryfikację naszego transportu ma japoński koncern Nissan.

Wyprodukowany przez tą firmę Leaf jest najpopularniejszym samochodem elektrycznym w Europie. Według informacji podanych na swojej stronie internetowej, koncernowi udało się sprzedać już ponad 150 000 modeli tego wehikułu na świecie, a ich łączny przebieg przekroczył miliard kilometrów. Co ciekawe, niemal jeden z czterech elektryków sprzedanych na świecie to pojazd marki Nissan.

Nissan Leaf action shot at night

Bardzo możliwe, że stabilna pozycja Nissana ulegnie kolejnemu wzmocnieniu. We wtorek oświadczono, że firma zamierza zacieśnić współpracę z niemieckim koncernem energetycznym E.ON. Dzięki temu, użytkownicy elektrycznych wehikułów Nissana będą mogli ładować swoje pojazdy za darmo przy wykorzystaniu systemu vehicle-to-grid (V2G).

V2G to system wymiany energii pomiędzy siecią a samochodami elektrycznymi, opracowany przez Nissana. Został on tak zaprojektowany, ze akumulatory wyprodukowane przez ten koncern są w stanie zarówno pobierać i oddawać energię do sieci. Może ona też zostać wykorzystana w domu. Mówiąc wprost, system umożliwia elastyczne planowanie zużycia energii i wykorzystywania jej dokładnie tam, gdzie w obecnym momencie jest potrzebna.

Łatwo zauważyć, jak mocno system wspiera OZE. Zamiast tracić część energii przez wykorzystywanie net-meteringu, możemy ją zmagazynować we własnym samochodzie. Nie dość, że takie rozwiązanie pozwala na znaczne uniezależnienie się od punktów ładowania, to jeszcze obniża koszty poruszania się takimi wehikułami.

Głównym celem wdrażania V2G ma być przebudowa europejskiej sieci elektroenergetycznej, czyli doprowadzenie jej do takiego stanu, by mogła sprawnie działać wraz z dużą ilością samochodów elektrycznych.

Co ciekawe, Nissan planuje już w tym roku wprowadzić do sprzedaży w Europie model Qashqai, który będzie wyposażony w całkowicie autonomiczny system auto-pilot. To pierwszy taki pojazd dostępny w sprzedaży na naszym kontynencie.

Źródło: nissan.pl

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia