Niższe zużycie prądu = niższa cena za kWh. Zamieszanie wokół net-billingu. Przegląd GLOBENERGIA

Ze względu na rosnące ceny energii, zbliżająca się zima będzie trudna dla wszystkich Polaków. Rząd w ramach nowej propozycji chce zagwarantować w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomach z 2022 roku. Ochrona obejmie gospodarstwa domowe zużywające rocznie do 2000 kWh prądu. Jak oceniamy pomysł rządu? Zapraszamy po odpowiedź w Przeglądzie Redakcyjnym.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zamrożenie cen prądu do 2 tys. kWh zużycia

Prezes Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd wprowadzi stałą cenę energii elektrycznej od stycznia 2023 r. dla wszystkich gospodarstw domowych, które zużyją mniej niż 2 tys. kWh energii elektrycznej rocznie. Deklaracja Prezesa Jarosława Kaczyńskiego znalazła już potwierdzenie w słowach premiera, który dodał, że zamrożenie cen do poziomu 2 tys. kWh dotyczyć będzie wszystkich składowych rachunku za energię. Według premiera 66 proc. gospodarstw domowych nie doświadczy wzrostu rachunku w 2023 r. Jak pomysł rządu ocenia Redakcja GLOBENERGIA? Przekonaj się sam!

Holendrzy oszczędzają energię i zużywają 25 proc. mniej gazu

Z powodu wysokich cen energii, ponad 80 proc. Holendrów rzadziej się kąpie. Ponad ⅔ Holendrów zmniejsza temperaturę ogrzewania mieszkań. Jak oszczędność energii w Holandii przełożyła się na zużycie gazu w tym kraju? Jakie mechanizmy pozwolą na ograniczenie zużycia gazu? Sprawdź w najnowszym Przeglądzie Redakcyjnym!

Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) na sierpień

Kolejne dobre wieści dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w net-billingu. Nowa cena za sierpień 2022 r. wynosi już ponad 1 023 zł. W lipcu było to prawie 800 zł, natomiast w czerwcu RCEm osiągnęła wartość ponad 648 zł. Czy prosumenci będą w stanie wykorzystać środki ze sprzedaży energii? Czy rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) będzie dalej rosła? Zapraszamy po odpowiedź w Przeglądzie Redakcyjnym.

Bałagan z net-billingiem

Od 1 kwietnia 2022 r. rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych funkcjonuje w nowej rzeczywistości. Jak się okazuje, w nowych warunkach nie mogą odnaleźć się Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD). Czy można być w systemie opustów mimo zgłoszenia instalacji po 1 kwietnia 2022 r.? Sprawdź w Przeglądzie Redakcyjnym!

Gmina uruchomi publiczną ogrzewalnie?

Wójt gminy Kozielice (Zachodniopomorskie) rozważa utworzenie publicznych ogrzewalni w kilku świetlicach. “To już jest drastyczna sytuacja, ale ja, czując się odpowiedzialny za swoich mieszkańców, na pewno będę czynił wszystko, żeby im pomóc” - mówi wójt gminy Kozielice. Czy decyzja wójta jest przesadzona? Zapraszamy po odpowiedź w Przeglądzie Redakcyjnym.

Artykuły na portalu GLOBENERGIA omawiają Grzegorz Burek - redaktor naczelny Redakcji GLOBENERGIA oraz Bogdan Szymański - Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Źródło: GLOBENERGIA

Zobacz również