Aktualności Aktualności

Nocna taryfa energetyczna G12as

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Nowa taryfa energetyczna G12as

Odpowiednio dobrana taryfa energetyczna oznacza oszczędności w kosztach prądu. Wielu odbiorców energii nie zdaje sobie sprawy, że zmiana domyślnej taryfy G11 i świadome korzystanie z elektryczności jest w stanie obniżyć ich rachunki. Wczoraj do grona istniejących taryf dołączyła nowa, G12as.

Utworzona taryfa jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, a jej obecność ma pomóc w walce ze smogiem. Jednocześnie - jak podaje URE - jej wprowadzenie ma zachęcić odbiorców prądu elektrycznego do zwiększenia zużycia w godzinach nocnych. Będzie ona oferować tani prąd w godzinach od 22 do 6 rano.

Precyzując, taryfa obniża składnik zmienny stawki sieciowej do poziomu 9-10% składnika zmiennego w grupach taryfowych G11 i strefy dziennej G12as. Co to oznacza w praktyce?

Opłata za prąd elektryczny składa się z wielu części. Poszczególne fragmenty finansują odpowiednie etapy generacji elektryczności. Składnik zmienny stawki sieciowej to po prostu opłata za dystrybucję prądu. Zależy ona też od strat, jakie dystrybutor energii ponosi w związku z przesyłem. Z tego powodu stawka jest często wyższa w rejonach słabo zurbanizowanych, do których przesył energii wiąże się z pokonaniem dużych odległości. Właśnie ten składnik ceny został ograniczony o około 90%.

W praktyce nowa taryfa to zachęta do wykorzystania ogrzewania elektrycznego - grzejników akumulacyjnych. Według Ministerstwa Energii, to właśnie oni i osoby ładujące samochody elektryczne mają być głównymi odbiorcami prądu w zasadach nowej taryfy.

Jednocześnie, nowa taryfa może okazać się korzystna dla zakładów energetycznych, które nie będę miały już problemu ze zbytem energii wyprodukowanej w nocy. Ponadto ma to ograniczyć koszty modernizacji sieci elektroenergetycznej.

Zastosowanie ogrzewania elektrycznego ma ograniczyć ilość domów ogrzewanych kotłami węglowymi, które przyczyniają się do emisji pyłów i dwutlenku węgla.

W pierwotnej wersji taryfa obejmowała godziny 23:00 - 7:00, jednak zapis ten został zmieniony.

To jest regulacja dotycząca niższych kosztów w przypadku taryfy nocnej. Między godziną 23 a 6 będzie możliwość korzystania z dodatkowych źródeł energii, z piecyków, kaloryferów, po taryfie niższej do 40 proc., co wg szacunków ministerstwa energii może obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 do 25 proc.- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sprawa taryf budzi sporo kontrowersji w środowiskach branżowych. Zobacz też:

https://globenergia.pl/koszty-taryf-antysmogowych/