Farma wiatrowa na morzu Nordsee Ost zaczęła funkcjonować na wiosnę 2015 i od tego czasu zostało przesłane do sieci elektrycznej 1 000 000 MWh energii elektrycznej.

 
 Oznacza to, że osiągnięta została planowana roczną wydajność 1000 GWh.
 
Nordsee Ost, która ma moc około 295 MW, jest jednym z największych projektów farm wiatrowych offshore na niemieckim wybrzeżu. Na farmę składa się w sumie 48 turbin wiatrowych Senvion, każda o mocy 6 MW, zainstalowanych kilometrów na północ od wyspy Helgoland. Nordsee Ost jest obsługiwany i utrzymywany przez RWE. Spółka utworzyła własną stację operacyjną na Helgoland, na której około 50 pracowników pracuje w dwutygodniowym systemie zmianowym.
 
"Rok po oficjalnej inauguracji naszej farmy wiatrowej przekroczyliśmy milionową (MWh) produkcję. Jestem z tego dumny. To pokazuje, że nasze systemy mogą pracować z planowaną wydajnością i że nasz zespół operacyjny na Helgoland prawidłowo spełnia swoje obowiązki ", powiedział Thomas Johann, kierownik operacyjny farmy wiatrowej Nordsee Ost RWE Międzynarodowego SE.
 
Oprócz Nordsee Ost, firma obecnie buduje farmę wiatrową na morzu Nordsee One North na  wyspie Juist wraz ze swoim kanadyjskim partnerem Northland Power. RWE posiada 15% udziałów w projekcie, a  Northland Power posiada 85%.
 
 Powstająca farma będzie nieco większa niż Nordsee Ost ponieważ będzie się składa z 54 turbin wiatrowych, posiadając przy tym moc  332 MW. Fundamenty turbin wiatrowych i stacji są już zakończone, a instalacja kabla podmorskiego rozpoczęła się w czerwcu. Stacja transformatorowa na morzu zostanie zainstalowana w okresie letnim. Turbiny wiatrowe mają zostać zainstalowane na początku 2017 roku i wtedy farma rozpocznie produkcję energii. 
 
Źródło: sunwindenergy.com