Morska farma wiatrowa o mocy 295MW zlokalizowana około 19 mil na północny-wschód od Helgoland, niemieckiego archipelagu znajdującego się w Morzu Północnym. 

 
Budowa projektu rozpoczęła się w lecie 2012 roku, a została oficjalnie zainaugurowana w maju 2015. Montaż turbin został zakończony w grudniu 2014 roku, a po raz pierwszy wyprodukowana energia elektryczna wprowadzona została do sieci na początku tego roku. Farma wiatrowa będzie generować około 1.1TWh energii elektrycznej rocznie, co wystarcza do zasilenia 320 tysięcy gospodarstw domowych. 
 
Projekt jest własnością RWE Innogy. Do instalacji turbin wykorzystano statek Victoria Mathias. Został  on umieszczony na placu budowy pod koniec czerwca 2012 roku. 
Plany budowy i eksploatacji farmy wiatrowej zostały pierwotnie opracowane przez Winkra Offshore Nordsee Planungs już w roku 2000. Dwa lata później, projekt został objęty opieką przez Essent, największą holenderską firmę energetyczną. 
 
W 2007 roku projekt otrzymał niezbędne atesty wymagane dla instalacji kabli podmorskich. Farma wiatrowa Nordsee-Ost znajduje się poza głównymi szlakami żeglugowymi, wojskowymi terenami szkoleniowych i strefami  ochrony ptaków morskich. Elektrownia jest przeznaczona na 20 lat eksploatacji. Zbudowana jest z 48 turbin wiatrowych Senvion 6M. Każda turbina ma średnicę wirnika 126 m i moc znamionową 6.15MW.
 
Łopaty wirnika wykonane są z włókien szklanych wzmocnionych tworzywem sztucznym i mierzą 61.5m długości. Wieże turbin są zamontowane na fundamentach posadowionych na głębokości średnio 25m. Każdy fundament waży około 550t. Podstacja transformatorowa jest zbudowana na morzu. Konwertuje energię o napięciu 33kV produkowaną przez turbiny wiatrowe do napięcia 155kV. W następnej kolejności przesyłana jest do sieci wysokiego napięcia.
 
Źródło: Power-technology.com