Norwegia z pierwszą w Europie gigafabryką baterii LFP

Firma Morrow Batteries otworzyła w Arendal w Norwegii pierwszą w Europie gigafabrykę baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Fabryka ta ma roczną zdolność produkcyjną wynoszącą 1 GWh. Inwestycja ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowanie na baterie do magazynowania energii w Europie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

To dopiero początek

Dwa lata po rozpoczęciu prac budowlanych udało się uruchomić, tą niezwykle ważną dla europejskiego sektora magazynowania energii, inwestycję. Jednak praca nad produkcją ogniw w Arendal rozpoczęła się dużo wcześniej. Cztery lata temu po raz pierwszy zaprezentowano plany tej inwestycji. A od listopada zeszłego roku Morrow Batteries wyprodukowała i wysłała tysiące próbek ogniw LFP do potencjalnych klientów w celu testów. Dzięki temu firma jest teraz w stanie dostarczać konkurencyjne, dokładnie przetestowane i komercyjnie opłacalne produkty LFP. 16 sierpnia sam premier Norwegii, Jonas Gahr Store uroczyście otworzył nową fabrykę w Arendal.

Ogniwa bateryjne wyprodukowane przez Morrow Batteries. 

Źródło: Morrow Batteries

Fabryka w Arendal zatrudnia około 150 osób, ale Morrow Batteries ma ambitne plany zwiększenia jej rocznej zdolności produkcyjnej do 43 GWh do 2028 roku. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki budowie trzech dodatkowych zakładów, z których każdy będzie miał zdolność produkcyjną na poziomie 14 GWh i specjalizował się w produkcji modułów bateryjnych.

Fabryka ruszyła z testową produkcją

Testowa produkcja w fabryce już się rozpoczęła, a producent intensywnie współpracuje z klientami, aby dostosować sprzęt produkcyjny do osiągnięcia jakości produkcji seryjnej w nadchodzących miesiącach. Morrow Batteries przewiduje, że pełna produkcja komercyjna rozpocznie się pod koniec tego roku.

Morrow Batteries została założona w 2020 roku. Specjalizuje się w produkcji pryzmatycznych ogniw LFP. Skupia się przede wszystkim na rynku magazynowania energii, oferując rozwiązania zarówno dla systemów domowych, jak i dużych projektów na skalę przemysłową. W przyszłości Morrow planuje rozszerzyć swoją ofertę na rynek mobilności.

Celują w nisze

W dłuższej perspektywie firma dąży do rozwoju baterii typu LNMO (litowo-niklowo-manganowo-tlenkowych), opartych na technologii katodowej. Dzięki takiemu podejściu możliwa jest eliminacja potrzeby użycia kobaltu oraz zmniejszenie zużycia niklu i litu. Jednocześnie maksymalizowane jest wykorzystanie czystego i powszechnie dostępnego manganu.

Takie podejście do sprawy jest uzasadnione. Produkcja ogniw LFP jest istotna z punktu zabezpieczenia przyszłości rynku magazynów w Europie. Już teraz ogniwa LFP są rozpoznane jako najbezpieczniejsza technologia i zajmują coraz większą część rynku. Jednocześnie Europa, chcąc zrealizować swoje plany odrodzenia rodzimych mocy wytwórczych musi inwestować w gigafabryki i technologie przyszłości. Technologia LFP, a w dłuższej perspektywie LNMO z pewnością spełniają te kryteria. 

Źródła: własne, ess-news

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia