W piątek, na Stadionie narodowym PGE, Centralny Port Komunikacyjny, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i PGE Dystrybucja podpisały porozumienie, dzięki któremu powstanie nowa elektrociepłownia, zaprojektowana specjalnie na potrzeby Portu Solidarność. Jak podaje PGE, do zasilania nowego lotniska wraz z węzłem kolejowym i sąsiadującym z CPK obszarem Airport City będzie potrzebne od 60 do 100 MW, co pozwoliłoby na dostarczenie ciepła do ponad 30 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln mkw.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”. Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia ma wynieść od 30,9 a 34,9 mld zł.

Jedna z koncepcji architektonicznych CPK, źródło: money.pl

Wykorzystanie OZE

Dzięki temu, że to nowa inwestycja, może zostać wyposażona w najbardziej ekologiczne i niskoemisyjne rozwiązania i mieć jak najniższy wpływ na środowisko naturalne. Jak powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, nowy port lotniczy wraz z inwestycjami towarzyszącymi powinien w jak największym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana gazem ziemnym, ze wsparciem instalacji fotowoltaicznej. Oprócz tego, w ramach inwestycji zostanie zastosowane nowatorskie rozwiązanie – trigeneracja, czyli skojarzone technologicznie wytwarzanie: energii elektrycznej, ciepła i chłodu użytkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe będzie zmniejszenie ilości energii oraz jej kosztów. Według Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej, to będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw.

Warto dodać, że w ramach inteligentnej sieci ciepłowniczej zostaną zastosowane rozwiązania zwiększające efektywność. Przykładowo takim rozwiązaniem może być odzysk ciepła z infrastruktury IT, np. z serwerowni. W projekcie zostaną również uwzględnione rozwiązania dotyczące elektromobilności. Przykładowo, na terenie portu lotniczego i w jego sąsiedztwie mogą zostać zlokalizowane stacje do ładowania samochodów, autobusów i innych elektrycznych pojazdów obsługi lotniska.

Harmonogram inwestycji

Dzięki nowej inwestycji, lokalna infrastruktura energetyczna ulegnie poprawie. Z produkowanej energii skorzystają również okoliczne gminy i ich mieszkańcy. Współpraca CPK i PGE będzie dotyczyła m.in. szacowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło i chłód. Obie strony zadeklarowały, że przygotują też wspólny harmonogram inwestycji.

Inwestycja wskaże nowy kierunek?

Według przedstawicieli PGE EC, inwestycja wskaże kierunek, w którym energetyka cieplna będzie zmierzała w przyszłości, a zastosowane na CPK nowoczesne technologie będą później wykorzystywane także przy innych inwestycjach w Polsce.

Źródła: PGE, gov

Redakcja GLOBEnergia