Na początku II kw. 2011 r. MEW S.A. (Małe Elektrownie Wodne) odda do użytku elektrownię zlokalizowaną w Województwie Śląskim o mocy 0,5 MW. Warszawska spółka sfinansuje inwestycje ze środków z nowej emisji akcji.

Nowa, prestiżowa dla nas inwestycja to efekt żmudnych, kilkumiesięcznych negocjacji. Udało nam się wynegocjować dobre warunki i zamierzamy rozpocząć inwestycję najpóźniej w październiku. Elektrownia powinna ruszyć na początku 2011 r. To ekspresowe tempo, ale zależy nam na jak najszybszym generowaniu przychodów. Mamy porozumienia ze wszystkimi producentami i podwykonawcami i naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmieścić się w przewidywanych terminach. Ważne jest to że projekt umowy przewiduje iż, wszystkie zainwestowane przez nas środki posłużą do budowy elektrowni, a nie na spłatę dotychczasowych właścicieli – podkreśla Marcin Markiewicz, przewodniczący rady nadzorczej MEW S.A..

Aby rozpocząć inwestycję MEW S.A. będzie potrzebował gotówki. Dlatego władze spółki zamierzają zwrócić się do inwestorów o jej dokapitalizowanie. Umożliwia to przegłosowana jeszcze w kwietniu tego roku emisja akcji w ramach kapitału docelowego. – Zapowiadaliśmy na początku roku, że finalizujemy kilka negocjacji czego efektem może być potrzeba dokapitalizowania spółki. Śląski projekt jest bardzo atrakcyjny. Szacujemy, że posiadając 75% udziałów w przedsięwzięciu, uzyskamy szybki zwrot z inwestycji. Myślę, że nasza propozycja spotka się z pozytywną odpowiedzią inwestorów. Szczegóły będziemy mogli przedstawić po 20 września – zapowiada Marcin Markiewicz. Inwestycja pochłonie 4,9 mln zł.

Przypomnimy, że do końca 2013 r. MEW zamierza zainwestować w odnawialne źródła energii ponad 130 mln zł. Celem firmy jest uruchomienie elektrowni wodnych o łącznej mocy przekraczającej 6 MW . Dotychczas spółka pozyskała dwie lokalizacje pod budowę małych elektrowni wodnych. Powstaną one w województwie wielkopolskim oraz podkarpackim.

Kolejnym krokiem było podpisanie w czerwcu bieżącego roku porozumienia w sprawie współpracy przy budowie dwóch stopni wodnych na Wiśle. Efektem tego będzie budowa na środkowym odcinku rzeki dwóch małych elektrowni wodnych, o łącznej mocy 6 MW. Inwestycje pochłoną 120 mln zł.

źródło: MEW SA