Jak poinformowało Brytyjskie Stowarzyszenie Fotowoltaiczne, niedalko Birmingham powstanie zautomatyzowna linia produkcyjna modułów fotowoltaicznych.

Projekt jest owocem współpracy brytyjskiej firmy SunSolar i szwajcarskiej Meyer Burger. Przedsięwzięcie będzie realizowane w trzech etapach od 35MW, przez 75MW do 135MW produkcji na ostatnim, planowanym na 2015 rok etapie. Produkcja ma ruszyć pod koniec jesieni bieżącego roku. W zakładzie mają być produkowane panele o 60 i 72 ogniwach.

Hon Gregory Barker brytyjski minister ds. energetyki i zmian klimatu tak komentuje nowe wydażenie w branży: „Nowy zakład produkcyjny będzie prawdziwym impulsem rozwojowym dla zachodnich regionów kraju. Przyniesie on wiele bardzo potrzebnych miejsc pracy i inwestycji w regionie. Przedsięwzięcie jest również wotum zaufania dla sektora energii słonecznej w Wielkiej Brytanii. Podkreśla ono pozycję kraju, jako najlepszego miejsca dla globalnych inwestycji w tej technologii”.

Inderjit Sohal dyrektor naczelny Sun Solar Energy wyraża zadowolenie, „z „narodzin” nowej współpracy i lini produkcyjnej PV. Jak zapewnia, celem fabryki będzie produkcja na wysokim poziomie nowoczesnych a jednocześnie nie drogich paneli fotowoltaicznych, i co najważniejsze rodzimych a nie importowanych. Sohal cieszy się faktem, że cała inwestycja przyczyni się do wzrostu ekonomicznego regionu i całego kraju.” Sun Solar Energy jest rodzinnym przedsiębiorstwem obecnym na rynku Wielkiej Brytanii od 40 lat i zatrudniającym ponad 1000 pracowników. Jest jednym z największych w Anglii zakładów produkcyjnych wytwarzających oświetlenie ledowe i odzież przemysłową. Marka firmy jest rozpoznawalnym na światowym rynku produktem „British made”.

Ariane Kuenzli, szef sprzedaży Meyet Burger wyraża radość z nawiązanej współpracy: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości realizowania wspólnego celu z nowym europejskim klientem, tym bardziej, że sytuacja na rynku fotowoltaiki przechodzi trudny okres.”
Meyer Burger jest wiodącą grupą technologiczną specjalizującą się w nowoczesnych systemach i procesach opartych o półprzewodniki. Grupa skupiona jest na przemyśle fotowoltaicznym, zajmuje się także optoelektroniką. W swojej produkcji obejmuje wszystie etapy łańcucha powstawania paneli fotowoltaicznych od wafli solarnych, przez ogniwa, moduły aż od całych systemów PV.
Źródło: Brytyjskie Stowarzyszenie Fotowiltaiczne