Nowa fabryka pomp ciepła powstanie na Mazurach!

pompy ciepła

Trwająca właśnie transformacja energetyczna ma swój wpływ na decyzje podejmowane przez producentów kotłów na paliwa stałe, którzy pragną rozszerzyć swoją działalność. W ostatnich dniach właściciele rodzinnego przedsiębiorstwa KOSTRZEWA – jednego z wiodących krajowych producentów kotłów na pellet – postanowili wybudować fabrykę pomp ciepłą w Giżycku. Docelowo, mury fabryki ma corocznie opuszczać 100 tysięcy nowych pomp ciepła.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pompy ciepła

Podziel się

KOSTRZEWA już od zeszłego roku przygotowywała się do tego kroku. W 2022 roku na terenie firmy uruchomiono Ośrodek Szkoleniowy i Egzaminacyjny Spawania i Lutowania, który posiada atest Urzędu Dozoru Technicznego. Istnienie takiej instytucji pozwoli na wyszkolenie kadry odpowiedzialnej za produkcję pomp ciepła. Dodatkowo firma zaplanowała rozbudowę istniejącego już laboratorium badawczego na potrzeby tworzenia i testowania nowych produktów. Te inwestycje to solidny fundament pod uruchomienie nowej linii produkcyjnej przedsiębiorstwa. 

Najnowszy produkt firmy

Polska firma ma już w swojej ofercie pompę ciepła - HPR 500 Deluxe. Jest to pompa ciepła typu powietrze-woda, o mocy 12 kW. Urządzenie jest przystosowane do pracy w strefie klimatu chłodnego – może pracować w temperaturze spadającej aż do -25°C. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu pompy ciepła w powiększony parownik, podgrzewaną tacę ociekową i odpływ skroplin. Dodatkowo, urządzenie może pracować w połączeniu z innymi urządzeniami grzewczymi, przykładowo kotłami elektrycznymi lub kotłami na pellet. Umożliwia to ciągłe pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla domu. Jednocześnie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej HPR 500 Deluxe może pracować jeszcze przez dodatkowe 48 godzin. 

Cicha praca pompy ciepła

Często poruszanym tematem w kwestii pomp ciepła jest wytwarzany przez te urządzenia hałas. Emisja dźwięku jest w tym przypadku związana z działaniem komponentów pompy, takich jak sprężarka, wentylatory, pompy obiegowe itp. Coraz więcej osób zwraca uwagę na minimalizowanie generowanego w ten sposób hałasu. W przypadku produktu firmy KOSTRZEWA, natężenie dźwięku w trybie pracy pompy przy odległości 5 metrów ma wynosić 32,2 dB. Dla porównania, hałas na poziomie 40 dB odpowiada szmerom w domu, a 50 dB szmerowi w biurach. 

Czynnik chłodniczy dopasowany do nowych standardów

Na przestrzeni ostatniego miesiąca głośno było o wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu używania f-gazów jako czynników chłodniczych w pompach ciepła. W urządzeniu firmy KOSTRZEWA zastosowano ekologiczny czynnik chłodniczy R290, czyli propan, który charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). W tym przypadku wynosi on zaledwie 0,02. Natomiast dla jednego z najpopularniejszych jak dotąd f-gazów – R32, wskaźnik ten wynosi 675.

Coraz większa produkcja pomp ciepła w Polsce

Coraz więcej międzynarodowych koncernów z branży pomp ciepła planuje budowę swoich fabryk na terenie Polski. Na razie takie plany zadeklarowały cztery firmy (Toshiba, Daikin, Viessmann i Bosh). Fabryka Bosha powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy, w województwie dolnośląskim. W domyśle zakład ma wytwarzać zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła. Fabryka ma zostać uruchomiona na przełomie 2025 i 2026 roku. Jedynie 40 kilometrów dalej, w Legnicy, ma z kolei powstać zakład produkcyjny Viessmana. Firma zapowiada, że będzie tam produkować około 150 tysięcy pomp ciepła rocznie. Natomiast w Ksawerowie pod Łodzią swój zakład buduje Daikin. Według planów mają być tam wytwarzane jednostki zewnętrzne pomp ciepła. Produkcja ma ruszyć już w przyszłym roku. Kolejny japoński koncern, Toshiba, już w 2020 roku zapowiadał, że utworzy nową fabrykę w Gnieźnie. 

Skąd bierze się zainteresowanie koncernów produkcją w Polsce?

Duże zainteresowanie międzynarodowych koncernów produkcją w Polsce może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich może być strategiczne położenie naszego kraju w sercu Europy. W Polsce istnieją dobre połączenia logistyczne, które usprawnią eksport pomp na rynek europejski. Kolejnym powodem może być prężnie rozwijający się w ostatnich latach rynek pomp ciepła. Według szacunków PORT PC w 2022 roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ogólnie o 120% w stosunku do roku poprzedniego. Tym samym Polska jest dużym, rozwijającym się rynkiem zbytu dla branży pomp ciepła.   

Zwykle to właśnie zagraniczne przedsiębiorstwa podejmują się budowy megafabryk pomp ciepła w naszym kraju. Jednak powstaje coraz więcej rodzimych, małych firm zajmujących się wytwarzaniem pomp ciepła. Rośnie również liczba producentów kotłów, takich jak KOSTRZEWA, którzy zauważyli potencjał odnawialnych źródeł energii i uruchomili własną produkcję tych urządzeń. Ogólna produkcja pomp ciepła w Polsce na pewno zwiększy się w najbliższych latach. Pozostaje jednak pytanie, czy będzie to dalej zasługa zagranicznych przedsiębiorstw, czy może rozwoju rodzimych firm. 

Źródło: kostrzewa.com.pl,energia.rp.pl, portpc.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia