12 sierpnia 2019 roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oficjalnie zainaugurowało funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej. Instalacja została wybudowana na potrzeby ciepłowni miejskiej i znajduje się przy ul. Hauke – Bosaka w Kielcach.

Plusy dla klimatu!

Aby ogrzać trzy osiedla, trzeba spalić około 7 tysięcy ton węgla – powiedział Jan Karwasiński Prezes Zarządu MPEC Kielce

Instalacje fotowoltaiczne spowodują zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych nośników stabilizując koszty produkcji i ciepła dla mieszkańców trzech osiedli: Barwinek, Kochanowskiego oraz Sciegiennego, a także rejonu przemysłowego zasilanego z ciepłowni MPEC.

Farma w godzinach słonecznych produkuje więcej prądu niż potrzebuje ciepłownia. W związku z tym, nadwyżka energii będzie oddawana do sieci i odbierana w nocy. Instalacja sprawia, że produkcja energii elektrycznej, przez prawie pół roku jest praktycznie bezkosztowa.

W czerwcu tego roku, dzięki działaniu farmy fotowoltaicznej, opłaty za energię elektryczną wykorzystywaną przez ciepłownię były niższe niemal o 5 000 zł.

Specyfikacja

Farmę fotowoltaiczną tworzą dwie niezależne mikroinstalacje o sumarycznej mocy 99,6 kW. Łącznie instalacja składa się z 332 paneli, które mogą produkować ok. 93,2 MWh rocznie. Zainstalowane moduły są najnowocześniejszej generacji, o mocy 360W każdy. Inwestycja kosztowała ponad 341 tys. złotych netto i była sfinansowana całkowicie ze środków MPEC.

W tym momencie jest to największa farma kielecka, ale jak przypuszcza Bogdan Wenta, Prezydent Kielc, jest szansa, że w najbliższym czasie powstaną kolejne. Jako działania priorytetowe Prezydent wyznaczył ochronę klimatu, ochrona powietrza oraz budowanie niezależności energetycznej i możliwości oszczędności dla miasta.

Jest to dobry kierunek dla dużych miast, bo oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego – podkreślił Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Obecnie, dzięki nowej instalacji MPEC stało się pionierem zielonej energii na terenie miasta Kielce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z oficjalnego otwarcia instalacji:

Źródło: um.kielce.pl

Redakcja GLOBEnergia