Nowy elektrochemiczny proces tworzenia włókien węglowych, z atmosferycznego dwutlenku węgla.

Metoda polega na wychwytywaniu dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza i przekształcania do go tlenu i nanowłókien węglowych. Dzięki wykorzystaniu do procesu odnawialnej energii słonecznej – promieniowania podczerwonego oraz widzialnego, może być tańszą drogą do produkcji wartościowego materiału budowlanego oraz skuteczną bronią w walce z zmianami klimatycznymi. 
 
Włókna węglowe stanowią lekki, a zarazem bardzo wytrzymały materiał budowlany, o dobrej przewodności elektrycznej, stosowane głównie w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Dotychczasowe metody wytwarzania włókien i nanowłókien są bardzo drogie, innowacyjna metoda grupy pod nadzorem profesora Licht na Uniwersytecie Georgy Washington, udowadnia, że można to zmienić. Co więcej metoda nie jest tylko tańszym i prostszym sposobem produkcji włókien węglowych, ale także możliwością przechowywania i odkładania dwutlenku węgla w stabilny sposób. 
 
Metoda wymaga obecności tlenku litu, który łączy się z dwutlenkiem węgla w powietrzu tworząc tym samym węglan litu. Po przyłożeniu napięcia otrzymujemy tlen, a na jednej z elektrod osada się węgiel, oraz odkłada się tlenek litu, który wykorzystywany jest ponownie. Wysoka temperatura potrzeba do zainicjowania procesu generowana jest przez promieniowanie słoneczne (podczerwone i widzialne).
 
Jeżeli chodzi o potencjał technologii w kwestii ograniczenia emisji naukowcy są optymistyczni. Obliczenia wskazują, że na obszarze stanowiącym zaledwie 10% obszaru Sahary, metoda może usunąć wystarczająco dużo dwutlenku węgla, tak aby przywrócić globalny stan do poziomu przedprzemysłowego w ciągu zaledwie 10 lat. Co więcej jest to możliwe, nawet jeśli gazy cieplarniane będą nadal emitowane w szybkim tempie. 
 
Oczywiście, niestety, wymagałoby to ogromnego wzrostu na popyt węglowych nanowłókien. Właściwości materiału dają mu możliwość zastąpienia takich materiałów jak stal, aluminium czy nawet beton, jednak główną rolę odgrywa cena kompozytów. Jeżeli koszty zmaleją, zainteresowanie włóknami węglowymi może wzrosnąć, jednak czy tak się stanie… 
 
Źródło: www.technologyreview.com