Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na produkcję prądu na własne potrzeby. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing, ale na polskim rynku wciąż jest mało tego typu ofert. Teraz pojawiła się kolejna, od EFL, czyli Europejskiego Funduszu Leasingowego, który powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce i należy do grupy Credit Agricole.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu na PV?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, zakup systemu fotowoltaicznego za gotówkę może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia. Brokerzy proponują rozważenie realizacji inwestycji w formie leasingu i skorzystania równocześnie z tarczy podatkowej. Co więcej, finansując elektrownię w ten sposób, przedsiębiorca nie blokuje środków finansowych firmy.

Rodzaje leasingu

Decydując się na leasing jako formę finansowania instalacji fotowoltaicznej, przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje: leasing operacyjny lub leasing finansowy.

Leasing operacyjny dla inwestora oznacza użytkowanie instalacji fotowoltaicznej w zamian za opłaty, czyli raty leasingowe. Główną korzyścią jest brak wymaganych dużych nakładów finansowych na start.

Leasing finansowy wymaga znacznie większego nakładu początkowego, w skład którego wchodzi koszt pierwszej raty powiększony o VAT od całości. Instalacja, która jest przedmiotem leasingu, musi zostać ujęta w ewidencji środków trwałych kupującego. Amortyzacja pozostaje po stronie leasingobiorcy, który staje się właścicielem instalacji po wpłacie ostatniej raty.

Nowa oferta na polskim rynku

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce, pojawiają się nowe oferty jej finansowania. Jak powiedział Wojciech Przybył, Członek Zarządu EFL, dynamika rozwoju PV jasno oznacza zapotrzebowanie na finansowanie tego typu instalacji. Oferta jest więc odpowiedzią na potrzeby klientów biznesowych.

Warunki oferty

Według informacji, które otrzymaliśmy od przedstawiciela Funduszu, z oferty leasingowej mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym firmy:

  • produkcyjne
  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • właściciele hal magazynowych oraz logistycznych;
  • właściciele nieruchomości biurowych
  • salony samochodowe
  • usługowe
  • rolnicy indywidualni (z NIP oraz bez NIP);
  • przedstawiciele grupy Wolnych Zawodów Preferowanych, w tym przede wszystkim: lekarze,
  • radcy prawni, notariusze

Finansowany sprzęt, czyli fotowoltaika, może być zainstalowana na nieruchomościach komercyjnych, w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej będących własnością Leasingobiorcy. Oferta dotyczy jedynie mikroinstalacji, a więc moc pojedynczej instalacji może wynosić maksymalnie 50 kWp.

Wpłata początkowa może wynieść nawet 0%. Okres finansowania wynosi od 48 do 84 miesięcy dla leasingu operacyjnego lub finansowego, a dla pożyczki od 6 do 84 miesięcy.

Oferta leasingu na fotowoltaikę w EFL jest już dostępna.

Skoro przedsiębiorcy kupują w leasingu operacyjnym środki trwałe w postaci samochodów – to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupowali w ten sposób instalacje fotowoltaiczne. Na razie na rynku jest mało ofert leasingowych pod fotowoltaikę, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania wśród przedsiębiorców, na szczęście ofert pojawia się coraz więcej.

Redakcja GLOBEnergia