Nowa prezes NFOŚiGW – kim jest Dorota Zawadzka-Stępniak?

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, przekazała Dorocie Zawadzkiej-Stępniak oficjalną nominację na funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowo mianowana prezes podejmie swoje obowiązki w poniedziałek, 18 marca. Kim jest nowa prezes NFOŚiGW?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska. W efekcie minister klimatu i środowiska wręczyła nominację Dorocie Zawadzkiej-Stępniak, która stanowisko prezesa NFOŚiGW obejmie od poniedziałku 18 marca. 

“Jestem gotowa na to ważne dla Polski i dla mnie osobiście wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, jak wiele zadań przede mną, ale jestem przekonana, że moja wiedza i doświadczenie pomoże w realizacji celów wyznaczanych przez społeczeństwo, ministerstwo klimatu i środowiska oraz Unię Europejską. Będę z zespołem dbała o to, aby jak najefektywniej wykorzystać środki publiczne na działania prośrodowiskowe i proklimatyczne w Polsce” – zapowiada Dorota Zawadzka-Stępniak, nowa prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.

Od lewej: Paulina Hennig-Kloska, Dorota Zawadzka-Stępniak.

Kim jest Dorota Zawadzka-Stępniak?

Od czerwca 2022 roku Dorota Zawadzka-Stępniak zajmowała stanowisko Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w warszawskim ratuszu, gdzie skupiała się na realizacji programów dotacyjnych dla modernizacji kotłowni i promowania odnawialnych źródeł energii, a także na rozwoju monitoringu jakości powietrza i implementacji Zielonej Wizji dla Warszawy oraz celów misji UE dotyczących neutralności klimatycznej i inteligentnych miast do 2030 roku.

W okresie 2020-2022 pełniła funkcję dyrektorki w Departamencie Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan, angażując się w prace grup roboczych dotyczących energii i klimatu w ramach BusinessEurope oraz w Zespole ds. polityki gospodarczej i rynku pracy przy Radzie Dialogu Społecznego, wspierając przedsiębiorców w adaptacji do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.

Pracując dla PwC Advisory w latach 2016-2019, doradzała firmom w zakresie pozyskiwania finansowania z międzynarodowych instytucji finansowych. W latach 2014-2015, jako zastępca prezesa Zarządu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarządzała wsparciem finansowym dla projektów ekologicznych. Przed dołączeniem do Funduszu, w latach 2013-2014, była związana z Fundacją WWF Polska, gdzie zajmowała się polityką środowiskową. W Ministerstwie Środowiska, w latach 2008-2013, odpowiadała za politykę klimatyczną i ochrony powietrza oraz prowadziła międzynarodowe negocjacje w imieniu Polski.

Dzięki swojej drodze zawodowej Dorota Zawadzka-Stępniak zgromadziła wszechstronne doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu polityk środowiskowych i klimatycznych, zarówno na poziomie krajowym, jak i w praktyce, z szeroką wiedzą o funduszach krajowych i europejskich przeznaczonych na ekologię i klimat.

Źródło: gov.pl.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia