Nowa strona programu Czyste Powietrze już dostępna!

Nowa strona programu Czyste Powietrze już działa. Czy jest coś, czym zaskakuje? Jak poprawiła się jej funkcjonalność? Czy łatwiej teraz szukać informacji o dofinansowaniu?

Nowa wersja platformy internetowej czystepowietrze.gov.pl przedstawia się jako ergonomiczne rozwiązanie z łatwo dostępnymi dokumentami dotyczącymi programu „Czyste Powietrze”. Strona została gruntownie przeorganizowana, oferując prosty i intuicyjny interfejs, poprawioną nawigację oraz świeży wygląd graficzny. Prace nad odnową strony Czystego Powietrza były ukierunkowane na zaspokojenie potrzeb beneficjentów programu, umożliwiając im łatwiejszy dostęp do klarownych informacji.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Nowa strona programu Czyste Powietrze już działa. Czy jest coś, czym zaskakuje? Jak poprawiła się jej funkcjonalność? Czy łatwiej teraz szukać informacji o dofinansowaniu?

Podziel się

  • Nowa strona programu Czyste Powietrze ze zwiększoną przejrzystością.
  • Strona zapewnia łatwiejszy dostęp do informacji, szczególnie tych ważnych dla beneficjentów.
  • Powstał filmik wprowadzający na nową stronę programu Czyste Powietrze.

Strona główna www.czystepowietrze.gov.pl to kompendium zwięzłych, kluczowych informacji na temat Czystego Powietrza, z odnośnikami kierującymi do szczegółów programu, aktualnych komunikatów oraz partnerów biorących udział w bieżącej realizacji projektu. 

W celu ułatwienia dostępu do wiedzy dla beneficjentów, górne menu strony zostało zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb potencjalnych uczestników programu. Udostępnia ono podstawową wiedzę na temat dokumentów, ścieżki składania wniosków oraz dostęp do przydatnych narzędzi ułatwiających przygotowanie wniosku o dofinansowanie, takich jak kalkulatory dotacji, grubości izolacji czy lista urządzeń dofinansowywanych w ramach programu – lista ZUM. Górne menu wspiera także wyszukiwarka oraz czerwony kafelek z hasłem „Instrukcja krok po kroku”, zawierający sześć podpowiedzi dotyczących prostego uzyskania dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu.

Nowa strona - górne menu

Wszystko, co musisz wiedzieć!

Na stronie można także znaleźć informacje o innych mechanizmach wsparcia prowadzonych przez NFOŚiGW. Zawiera ona także odnośniki do szczegółów programu, aktualnych komunikatów oraz partnerów biorących udział w jego realizacji. 

Jak złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze?

Informacje mniej istotne dla beneficjentów, ale istotne dla partnerów programu „Czyste Powietrze”, zostały zgromadzone na dole strony, w mapie serwisu. Tutaj umieszczono dokumenty i informacje przydatne np. dla wfośigw, gmin czy banków. 

Gminne punkty konsultacyjno-informacyjne

Znajduje się tu także miejsce na bazę wiedzy i materiałów edukacyjno-informacyjno-promocyjnych, w tym ulotek, broszur czy grafik do pobrania, oraz kompendium wiedzy w ramach Akademii Czystego Powietrza. Dodatkowo, strona zawiera odnośniki do efektów liczbowych programu, linki do innych programów NFOŚiGW (Stop Smog, Ciepłe Mieszkanie, Mój Prąd, Moje Ciepło) oraz szczegółów ulgi termomodernizacyjnej. Wsparciem dla użytkowników dostępne jest okienko czatu oraz dane kontaktowe.

Nawigacja i parametry dostępności strony zostały znacząco poprawione, zgodnie z zaleceniami WCAG 2.1, co sprawia, że witryna jest dostępna dla różnych grup użytkowników. Strona jest teraz w pełni responsywna, szybka i posiada lepszą strukturę informacyjną, co ułatwia beneficjentowi Czystego Powietrza zrozumienie zawartości i kontekstu strony. 

Czy to koniec prac nad programem?

Prace nad ostatecznym kształtem odświeżonej witryny „Czystego Powietrza” nie zostały zakończone, a strona będzie rozwijana zgodnie z potrzebami beneficjentów i zmianami w programie. W ramach tych działań przygotowywany jest przewodnik wideo po nowej wersji strony, dostępny pod adresem: https://youtu.be/OY9pdYutHNo. Założenia merytoryczne strony zostały starannie opracowane i skoordynowane przez Zespół ds. Czystego Powietrza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami branży instalacyjnej i budowlanej.

Źródło: NFOŚiGW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia