Jak podał Paweł Lachman, Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju i Technologii Pomp Ciepła na swoim oficjalnym Twitterze, od 26 września 2019 r. istnieje możliwość pokazywania klasy energetycznej A+++ na etykietach produktów. Do tej pory było to maksymalnie A++. W tym momencie, w przypadku najefektywniejszych powietrznych pomp ciepła będzie możliwe osiągnięcie klasy A+++ w warunkach temperatury projektowej zasilania 35 stopni.

Nowe etykiety energetyczne stanowią impuls do jeszcze większego rozwoju i zmian w strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych. Od 26 września 2019 r. nastąpiła zmiana w etykietowaniu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. Od tej pory, na etykiecie energetycznej urządzenia grzewczego może pojawić się najwyższa klasa energetyczna A+++.

Pompy ciepła to niezwykłe urządzenia! Charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych, a także najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej.

Źródło: EHPA i PORT PC

Kolejne zmiany?

Plany zmian w klasach energetycznych od 2022 roku idą jeszcze dalej. Według propozycji z forum konsultacyjnego przy Komisji Europejskiej, kotły na gaz ziemny będą mieć klasę nie A a klasę C lub nawet D.

Źródło: EHPA i PORT PC

Energetyka się zmienia, a razem z nią klasy energetyczne. Czy technologia pomp ciepła będzie się rozwijała jeszcze bardziej? Może kiedyś do obecnej etykiety dojdzie klasa A++++? Przygotujmy się na zmiany! Zapraszamy na II Kongres Trendy Energetyczne, już 8-9 października w Krakowie!

Źródło: PORT PC

Redakcja GLOBEnergia