Aktualności Aktualności

Nowe etykiety energetyczne od 1 marca 2021 r. Co się zmieniło?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Efektywność energetyczna

Podziel się

Potrzebne miejsce na nowe technologie

Podczas zakupu nowego sprzętu AGD lub RTV jak pralki, lodówki, zmywarki czy telewizora, kierujemy się różnymi kryteriami. Jednym z najważniejszych jest zużycie energii elektrycznej. W ocenie pomagają etykiety energetyczne znajdujące się na danym urządzeniu. Od 1 marca br. oznakowanie dotyczące efektywności energetycznej ulegnie zmianie, a dokładniej przeskalowaniu. Na etykietach energetycznych nie zobaczymy już charakterystycznych „plusów”. Obecnie wszystkie sprzęty mają najwyższe z możliwych oznaczeń tj.  A+, A++ czy A+++. Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. Minister Kurtyka podkreślił, że elementem komfortu życia jest świadomość, w jaki sposób korzysta się z energii elektrycznej. Dzięki zmianom w etykietach energetycznych konsumenci będą osiągać wymierne korzyści w redukcji zużyciu energii oraz poprzez ograniczenie wpływu na środowiska. - System etykietowania ma już swoją historię, jest dobrze rozpoznawalny w Polsce. 93 proc. konsumentów w UE rozpoznaje etykiety energetyczne, 79 proc. deklaruje, że bierze je pod uwagę w decyzji o zakupie sprzętu AGD. 95 proc. mieszkańców Polski wskazuje na to, że oszczędza energię w domu - powiedział Kurtyka. Minister poinformował, że wchodzą również przepisy dotyczące ekoprojektowania, które pozwalają producentom projektować towary, które będą dłużej funkcjonowały. Minister podkreślił, że element żywotności jest istotny dla MKiŚ. - Chcemy by nowe sprzęty AGD funkcjonowały jak najdłużej. Nie chcemy przypadku, w którym wadliwych urządzeń nie będzie można naprawić - tłumaczył minister.

Skala od A do G

Na skutek zmian UE powraca do siedmio punktowej skali, która będzie bardziej czytelna. Energooszczędność sprzętu oznaczona jest klasami w skali od A do G, czyli bez „plusów”. Urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafiły do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F. Klasa A została dedykowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów.

[caption id="attachment_57426" align="aligncenter" width="1024"] Wykres. URE[/caption] Ponadto na urządzeniach pojawią się kody QR, które umiejscowione na etykiecie kierują do internetowej karty produktu w bazie EPREL. Wprowadzone zostają klasy hałasu urządzenia.  Najcichsze otrzymują klasę A, a najgłośniejsze klasę D. Zmieniają się zasady wyliczeń parametrów urządzenia podanych na etykiecie w przypadku np. pralek lub zmywarek Trzeba podkreślić, że zmianie uległo jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia. Te same modele są tak samo wydajne, a na nowej etykiecie otrzymały jedynie zaktualizowaną niższą klasę energetyczną. Nie ma to żadnego wpływu na wydajność energetyczną urządzeń. Wybierając sprzęt z literą C, D lub E, mamy gwarancję znacznych oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska. Zmiany w etykietach są wprowadzane systematycznie. Od listopada 2020 r. producenci załączali nową etykietę do urządzenia. Zabieg ten miał na celu zapewnienie, aby w momencie zamiany etykiety na nową w sklepach, czyli od 1 marca 2021 r., każdy sprzedawca mógł bardzo szybko przeprowadzić ten proces. Nowe naklejki energetyczne pojawią się w marcu w sklepach na sprzęcie chłodniczym, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach. – Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy „jabłka do jabłek” – tłumaczy Radosław Maj z APPLiA Producenci AGD. APPLIA Producenci AGD to organizacja stowarzyszająca większość producentów i importerów AGD w Polsce – 27 firm: Amica, Ariston, Atlantic, Beko, Biazet, BSH, Candy/Haier, Ciarko, Daikin, De’Longhi, Electrolux, Fore, Franke, Gorenje, Jura, Kärcher, Maan, Miele, MPM, Philips, SEB Group, Samsung, Smeg, Teka, Vestel, Vorwerk, Whirlpool. Źródło: MKiŚ, APPLIA, URE