Możliwości

Od 1 lipca możliwy jest zakup najnowszych wersji elektrycznych pojazdów dostawczych pod szyldem Mercedesa. Modele eVito i eSprinter mogą stanowić dobrą inwestycję dla firm szukających alternatyw dla vanów napędzanych paliwami konwencjonalnymi.

model data produkcji moc zasięg czas ładowania cena
eVito III kwartał 2018 r. 116 KM ~150 km ~6 h od 189 943 zł netto
eSprinter I kwartał 2019 r. 116 KM ~115 km ~30 minut (DC) od 233 143 zł netto

 

Do zalet nie powinniśmy zaliczać jedynie ekologiczność zakupu takiego pojazdu. Należy pamiętać, że posiadanie pojazdu z napędem elektrycznym daje nam wiele bonusów podczas poruszania się po mieście – jazda po buspasach, czy bezpłatne parkowanie. Niektórzy konsumenci mogą spojrzeć na firmę korzystającą z usług ekologicznych pojazdów bardziej przychylnym okiem. To z kolei poprawia image firmy jako troszczącej się o środowisko. Nowy pojazd często bywa oznaką większego profesjonalizmu.

Mercedes-Benz eSprinter, Mercedes-Benz eVito, źródło: orpa.pl

Czy nas na to stać?

Pojazdy elektryczne, a w szczególności te większe, mogą odstraszać swoją ceną potencjalnych nabywców. W tym celu NFOŚiGW zapoczątkował program “eVan – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego (N1)”. Cel jest jasny – ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Wsparciem zostaną objęte transakcje:

  • zakupu/leasingu nowych pojazdów z napędem elektrycznym (napędzane wyłącznie energią zakumulowaną przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania),
  • zakupu punktu ładowania o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Należy pamiętać, że dotacja ta nie obejmuje przedsięwzięć wykorzystywanych do prowadzenia działalności zarobkowej w zakresie drogowego transportu towarów (w tym usługi transportowe i spedycyjne). Wartość dofinansowania wynosi:

  • do 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 70 000 zł na zakup/leasing pojazdów elektrycznych (nie jest wliczony koszt nabycia punktu ładowania),
  • do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 000 zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW.

Nowe modele Mercedesa mogą stać się równie atrakcyjne cenowo, co modele oparte na paliwach konwencjonalnych. Jako, że nie ma górnej granicy dla inwestycji objętych dofinansowaniem, możliwy będzie ich zakup w znacznie niższej cenie. Na taki obrót spraw liczy właśnie Mercedes.

Źródła: orpa.pl, nfosigw.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: mercedes-benz.pl

Redakcja GLOBEnergia