– Uruchomiliśmy inicjatywę „Costing Alliance”, dzięki której Agencja będzie mogła przygotowywać precyzyjne analizy dla przedsiębiorców z sektora OZE, wzbogacone o rzeczywiste dane nt. kosztów realizowanych projektów – powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik po IV posiedzeniu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Spotkanie odbyło się 18 i 19 stycznia 2014 w Abu Zabi.

Wiceminister Antoniszyn-Klik poinformowała, że Polska także przystąpiła do inicjatywy „Global Atlas”. – Umożliwia ona charakterystykę potencjałów państw i regionów w zakresie poszczególnych technologii OZE oraz przedstawienie tych danych w postaci ogólnodostępnej internetowej aplikacji – wyjaśniła. – W projekt ten zaangażowało się już 65 państw z całego świata – dodała.

Wiceszefowa resoru gospodarki, pełniąca funkcję przewodniczącej komitetu odpowiedzialnego za proces selekcji, zaprezentowała zwycięzców I cyklu wspólnej inicjatywy IRENA i Abu Dhabi Fund for Development (ADFD). – Naszym celem było współfinansowanie projektów z zakresu energii odnawialnej w krajach rozwijających się – zaznaczyła. – Z ponad 80 aplikacji z całego świata wybraliśmy projekty z Ekwadoru, Sierra Leone, Republiki Malediwów, Mauretanii, Samoa i Mali, o łącznej mocy 35 MW. Na ich współfinansowanie zostanie przeznaczone 41 mln dol – poinformowała.

Zdaniem wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik dzięki tej inicjatywie IRENA nie ogranicza się jedynie do działalności teoretycznej, ale tworzy także możliwość szerokiego dostępu społeczności lokalnych do energii oraz poprawia ich jakość życia.
W posiedzeniu uczestniczyli ministrowie oraz przedstawiciele ponad 150 państw, w tym m.in. z USA, Chin, Japonii, Niemiec, Danii, Polski, a także reprezentanci 120 organizacji.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki