Nowe megawaty ze słońca. ORLEN zrealizuje farmy w formule cable-pooling!

Owocem współpracy spółek Energa Wytwarzanie i Energa Green Development z Grupy ORLEN ma być zwiększenie mocy zainstalowanej farmy PV Gryf. Moc farmy ma wzrosnąć z zakładanych 20 MW do 26 MW. Farma fotowoltaiczna PV Gryf dzięki zwiększonej mocy będzie w stanie zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Farma PV Gryf jest budowana w w woj. wielkopolskim (powiat turecki). Inwestorem jest spółka Energa Wytwarzanie, z kolei Energa Green Development jest deweloperem i inżynierem kontraktu. Jak podaje Energa, inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Rozbudowa obiektu do mocy ok. 26 MW

Pierwszy etap budowy farmy zakończył się w pierwszej połowie br. Na ok. 10 ha stanęło ok. 40 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 20 MW. Aktualnie ta elektrownia słoneczna pracuje w trybie rozruchowym. Jeszcze przed zakończeniem prac wypracowano plan rozbudowy obiektu do mocy ok. 26 MW. Teren pod nowe panele, liczący ok. 2 ha, został przekazany wykonawcy w sierpniu br.

Zakończenie budowy w I kwartale 2023 r.

Jak czytamy na stronie spółki, obecnie końca dobiegł montaż wszystkich dodatkowych paneli – blisko 10 tys. sztuk. Zainstalowano także część inwerterów, a kolejne zostaną zamontowane w najbliższym czasie. Trwa również układanie instalacji elektrycznej. Zakończenie rozbudowy i uruchomienie dodatkowych instalacji planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Instalacje OZE w miejscu kopalni węgla brunatnego

PV Gryf powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej FW Przykona o mocy ok. 31 MW, uruchomionej latem 2020 roku. Oba obiekty stoją na należących do Energi terenach zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów. Grupa ORLEN posiada tam grunty o łącznej powierzchni ok. 300 ha.

Kolejne megawaty z fotowoltaiki

Energa Wytwarzanie realizuje też obecnie sześć innych projektów fotowoltaicznych. Również w pierwszym kwartale 2023 roku pracę z pełną mocą 62 MW rozpocząć ma zlokalizowana w woj. warmińsko-mazurskim farma fotowoltaiczna PV Wielbark. Spółka informuje także o realizacji pięciu mniejszych obiektów o mocy do 1 MW każdy. Jedna z tych małych farm również realizowana jest na terenach Energi w gm. Przykona. Pozostałe cztery budowane są w woj. warmińsko-mazurskim (dwie farmy w Samolubiu i jedna w Pierzchałach) oraz w woj. kujawsko-pomorskim (Czernikowo).

Energia dla 49 tys. gospodarstw domowych

Po zrealizowaniu wszystkich tych projektów łączna moc zainstalowana w aktywach fotowoltaicznych Energi wzrośnie do ok. 98 MW. W ciągu roku będą mogły wyprodukować szacunkowo dość energii do zasilenia ok. 49 tys. gospodarstw domowych.

Formula cable-pooling

W pierwszym kwartale przyszłego roku w sąsiedztwie FW Przykona i PV Gryf rozpocząć się ma budowa farmy PV Mitra o mocy 65 MW, a realizująca ją Energa Green Development w swoim portfolio ma obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy przeszło 400 MW.

Co ważne, z tego wolumenu ok. 100 MW zrealizowane ma zostać w formule cable-pooling, czyli przy wykorzystaniu potencjału przyłączeniowego zabezpieczonego wcześniej dla jednego typu źródeł wytwórczych przez inne. Dzięki temu nowe aktywa nie będą wymagały pozyskania nowych warunków przyłączeniowych.

Źródło: media.energa.pl

Zobacz również