Podczas XIII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek energii wiatrowej w Polsce” (6-8 listopada 2018) pojawiły się konkretne zapowiedzi nowo instalowanych mocy na polskim obszarze Morza Bałtyckiego.

PGE Odnawialna – 2,5 GW do 2030 r.

Dr Arkadiusz Sekściński , p.o. prezesa zarządu PGE Odnawialna zapowiadał powstanie do roku 2030 instalacji o mocy 2,5 GW (przyłączenie do Żarnowca). Na razie PGE dysponuje warunkami przyłączenia 1045 MW.

Polenergia S.A. – 1,2 GW do 2026 r.

Dr Michał Michalski, członek zarządu Polenergia S.A. (która, nie została jednak przejęta przez PGE, mimo poważnych propozycji) mówił o budowie dwóch instalacji o mocy 1,2 GW do 2026 roku. W planach jest, by były to dwie lokalizacje po 600 MW.

PKN Orlen – 1,2 GW do 2026 r.

Podobne plany do Polenergia, ma PKN Orlen. Krzysztof Kidawa z PKN Orlen zapowiadał podczas konferencji, że spółka ma ambicje zbudowania do roku 2026 instalacji wiatrowych na Morzu Bałtyckim o mocy 1,2 GW. Zdradził również, że instalacje mają się opierać o turbiny o wysokości powyżej 250 m.

Baltic Trade and Investment – 350 MW do 2025 r.

Wartym uwagi było też wystąpienie Joanny Rzepeckiej, dyrektora Baltic Trade and Investment. Ta lokalna spółka ze Słupska planuje do 2025 roku wybudować morską farmę wiatrową o mocy 350 MW.

Specustawa wiatrakowa – trwają prace nad projektem

Podczas trwającej konferencji przedstawiciel rządu p. Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii zapowiedział, że rząd pracuje nad projektem specustawy wiatrakowej.

Zdradził też parę pomysłów, nad którymi pracuje rząd. Pojawiła się kwestia finansowania przez PSE przyłączy farm wiatrowych oraz wsparcia dla tych, którzy już uzyskali umowy przyłączeniowe.

Dyrektor Kaźmierski mówił też o możliwości finansowania przez państwo badań geologicznych i innych, koniecznych dla przygotowania terenu pod powstanie farmy. Urzędnik zapewniał, że nie od niego zależy kształt konkretnych projektów, ale od Komitetu Rady Ministrów, ale w swoim wystąpieniu pierwszy slajd zatytułował „Energetyka wiatrowa start!” co zostało odebrane pozytywnie przez uczestników konferencji jako sygnał, że w kręgach rządowych OZE znajduje coraz większe uznanie w perspektywie rosnących cen energii produkowanej z węgla.


XIII Konferencja PSEW „Rynek energetyki wiatrowej w Polsce” PSEW odbywa się w Serocku w dniach 6-8 listopada.
Podczas obraz podjęte zostaną najbardziej aktualne kwestie związane z branżą energetyki wiatrowej w kraju. Eksperci pochylą się również na potencjale rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
W programie m.in.: architektura runku energii, nowelizacja ustawy o OZE, aukcje OZE – 2018, modernizacja turbin, lifetime extension, reforma rynku bilansującego – skutki dla farm wiatrowych od 1 stycznia 2019, kodeks dobrych praktyk.


 

dr Marek Przychodzeń

Prezes zarządu Eidos sp. z. o.o., doktor filozofii