Ogniwa sodowo – jonowe przyszłością na rynku

Ze względu na nietoksyczność i możliwość taniego magazynowania energii ogniwa sodowo – jonowe są coraz bardziej konkurencyjnym obszarem badań. Pomimo, że technologia ta nie jest porównywalna pod względem poziomów gęstości energii do ogniw litowo – jonowych, uważana jest za bardzo perspektywiczną. Realne jest wykorzystanie jej do stacjonarnych projektów magazynowania i innych obszarów, w których rozmiar nie jest głównym problemem.

Nowy – odporny materiał

Do tej pory materiał ten był mało komercyjny, ze względu na wrażliwość na powietrze, a zatem wysokie koszty produkcji i utrzymywania wydajności ogniw akumulatorowych.
Naukowcy z Instytutu Nadprzewodnictwa i Materiałów Elektronicznych (ISEM) Uniwersytetu w Wollongong, opracowali materiał, który wykazuje wysoką stabilność i jest odporny na działanie powietrza. Dla potwierdzenia koncepcji australijskich naukowców, ich odkrycie zostało opisane i opublikowane w czasopiśmie naukowym – Advanced Energy Materials.

Optymalizacja procesu produkcji

Prowadzone są nadal prace nad optymalizacją materiału, w celu zmaksymalizowania jego cyklu życia i ułatwienia produkcji. Według naukowców dostęp do nowych materiałów i technologii przetwarzania, pozwala na skupienie się na komercjalizacji tej bardzo potrzebnej alternatywy dla akumulatorów litowo – jonowych.

Komercjalizacja produktu

Dodatkowo naukowcy z Uniwersytetu w Wollongang opublikowali w Advanced Energy Materials artykuł, ukazujący szerszą dyskusję na temat postępów w komercjalizacji technologii jonów sodowych i określenie kluczowych wskaźników opłacalności komercyjnej.

– Komercyjna konstrukcja pełno komorowa obejmuje optymalizację równoważenia wydajności między katodą i anodą, znalezienie stabilnego roztworu elektrolitu, wybór odpowiednich dodatków i spoiw, wybór separatora, a także optymalizację kosztów produkcji aktywnych materiałów dla elektrod i całego procesu produkcji baterii – mówi jeden z naukowców.

Postęp komercjalizacji w dużym stopniu determinuje sposób w jaki wydajność cyklu lub żywotność baterii spełnia wymagania dużych systemów magazynowania energii. Celem jest opracowanie ogniw akumulatorowych o długiej żywotności. Jedynie wtedy inwestycja będzie uzasadniona.

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia na podstawie Sun&Wind Energy

Redakcja GLOBEnergia