Konstrukcje montażowe to element instalacji fotowoltaicznej, na który klienci zwracają coraz większą uwagę, oczekując rozwiązania dopasowanego do konkretnego dachu, łatwego w montażu i co równie ważne – w przystępnej cenie.

Nowości od KENO – konstrukcje wolnostojące i na dachy płaskie

Dostrzegając te potrzeby, firma KENO Sp. z o.o. z Gliwic poszerzyła oferowany asortyment o nowe rozwiązania z zakresu konstrukcji. Firma KENO ma przyjemność zaprezentować dwie nowe konstrukcje, które spełniają wszystkie z oczekiwanych przez rynek wymogów. O ile rozwiązania stosowane na dachach skośnych są już dopasowane do każdych okoliczności, o tyle konstrukcje wolnostojące, oraz na dachy płaskie, ciągle dają duże pole dla innowacji. To właśnie dla tych dwóch typów, firma KENO wprowadziła nowe rozwiązania, uzupełniając dotychczasowe portfolio, w którym znajduje się konstrukcja wolnostojąca dwupodporowa, umożliwiająca montaż czterech rzędów modułów poziomo, wolnostojąca jednopodporowa z dwoma ramionami do montażu dwóch rzędów pionowo, jak i konstrukcja balastowa jednostronnego nachylenia.

O nowej konstrukcji wolnostojącej

Konstrukcja wolnostojąca została tak przemyślana, aby przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, była jednocześnie łatwa w montażu i niedroga. Jest to rozwiązanie na bazie jednej podpory i jednego ramienia, do których przymocowana jest belka poprzeczna, elementy te cynkowane są ogniowo.

Zastosowanie jednego ramienia pozwala na dużą oszczędność materiału jak i czasu instalatora, który zwłaszcza na dużych instalacjach jest bardzo cenny. Z kolei sposób, w jaki belka poprzeczna jest ukształtowana, nadaje jej sztywność nawet przy dwóch miejscach podparcia.

Na gotowej konstrukcji moduły układane są pionowo w dwóch rzędach, a profile aluminiowe prowadzone są wzdłuż krótszego boku modułu, generując tym samym oszczędność profili aluminiowych, sięgającą blisko 40% w porównaniu do niektórych rozwiązań dostępnych na rynku.

O konstrukcji na dach płaski

Drugi system montażowy, przeznaczony do użycia na dachu płaskim, posiada jeszcze więcej zalet. Konstrukcja ta pozwala bezpośrednio skrócić czas zwrotu inwestycji i to nie tylko poprzez obniżenie kosztu zakupu, ale również przez podniesienie wartości wyprodukowanej energii! Efekt ten uzyskujemy, kierując moduły na wschód i zachód pod kątem kilkunastu stopni, a nie na południe, jak podpowiada intuicja.

Skierowanie modułów na wschód i zachód skutkuje zwiększeniem produkcji energii przed południem jak i po południu, kiedy to zapotrzebowanie na energię jest największe, podnosimy tym samym współczynnik zużycia energii na potrzeby własne, a jak wiemy energia ta ma zawsze większą wartość.

W przypadku firm nie odsprzedajemy nadwyżek energii po niskiej cenie, lecz zużywamy ją na bieżąco, oszczędzając pełną wartość, jaką płacimy za zakup energii. W przypadku prosumentów, unikamy kosztów związanych z bilansowaniem energii, które wiążą się z utratą 20% oddanej do sieci energii.

Konstrukcja ta jest również bardzo prosta w budowie, składa się tylko z kilku elementów, których gabaryty są niewielkie i tym samym łatwe i tanie w transporcie. Warto również nadmienić, że konstrukcja jest uniwersalna, może zostać obciążona balastem jak i kotwiona do dachu z wykorzystaniem już przygotowanych otworów.

 

Produkcja obu konstrukcji objęta jest certyfikatem wydanym przez TÜV SÜD, potwierdzającym spełnienie norm EN 1090-1:2009+A1:2011, EN 1090-2:2008+A1:2011, EN 1090-3:2008 oraz wykonanie obliczeń wytrzymałościowych konstrukcji pod działaniem obciążenia śniegiem, wiatrem i ciężarem własnym zapisanych w normach PN–EN 1991–1–3:2005/Na:2010 [1] oraz PN-EN 1991-1-4:2008 [2].

Sprawdź wszystkie dostępne rodzaje konstrukcji w  katalogu TUTAJ

Całość asortymenu firmy KENO dostępna na platformie internetowej TUTAJ

 

Keno