Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

EDIT GuoZhongHua Shutterstock.com shutterstock 89758060
Na mapie Polski pojawiły się dwie nowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ze stacji można skorzystać bez żadnych opłat. Firma ABB zainstalowała je w Krakowie oraz Aleksandrowie Łódzkim, umożliwiając użytkownikom „doładowanie” samochodu nawet w kwadrans. Stacja szybkiego ładowania w Aleksandrowie Łódzkim znajdująca się w pobliżu fabryki ABB pozwala na ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie w jednym z dwóch standardów: prądem stałym o mocy 50kW (CHAdeMO), który umożliwia skrócenie czasu ładowania do zaledwie 15-30 minut, oraz prądem przemiennym o mocy 22kW (Typ II). Dzięki temu ze stacji mogą skorzystać prawie wszystkie aktualnie dostępne na rynku, seryjnie produkowane samochody elektryczne.

 
Z kolei druga stacja została zainstalowana przed budynkiem Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Użytkownikom udostępniono model Terra SmartConnect o mocy 20kW w technologii prądu stałego, co pozwala skrócić czas ładowania do 80 proc. pojemności baterii do niespełna 120 minut. Jest to urządzenie dostosowane dla potrzeb biurowców i galerii handlowych, czyli lekkie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające montaż naścienny.
„Co istotne, obie stacje będą dostępne 24 godziny na dobę, a każdy z użytkowników będzie mógł z nich skorzystać za darmo. Jest to nowa jakość na polskim rynku i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli w jakimś stopniu wpłynąć na popularyzację pojazdów elektrycznych w Polsce. Przykład Estonii pokazuje, że warto inwestować w infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych” – powiedział Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

W Estonii powstała największa w Europie sieć stacji do szybkiego ładowania prądem DC, na potrzeby której ABB dostarczyła 200 takich urządzeń. Firma uczestniczyła ponadto w rozbudowie ogólnokrajowych sieci do ładowania m.in. w Belgii, Irlandii, Danii i Holandii. W sumie ABB zainstalowała już około 600 stacji do szybkiego ładowania na czterech kontynentach.
Źródło: www.abb.pl

Powrót do aktualności