Nowe strefy energetyczne w Polsce. Dzięki nim zapłacimy mniej 

polska mapa

Już niedługo możemy spodziewać się utworzenia sześciu specjalnych stref energetycznych na północy Polski. Przedsiębiorcy, którzy budują swoje zakłady w tych strefach, będą mogli uzyskać niższe opłaty za energię elektryczną. Umiejscowienie dużych klientów energii elektrycznej w pobliżu jej producentów również pozwoli na oszczędności w budowie sieci dystrybucyjnych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

polska mapa

Podziel się

Strefy energetyczne będą istnieć w miejscach, w których są lub będą planowane nowe duże źródła produkcji zielonej energii, w tym lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, morskie farmy wiatrowe, a nawet elektrownia jądrowa. Inwestor, który zbuduje swój zakład przemysłowy w jednej z takich stref, będzie mógł liczyć na obniżenie opłaty jakościowej i zmiennej opłaty sieciowej, co obniży jego rachunki za energię elektryczną poniżej poziomu obowiązującego poza strefą energetyczną. 

Zachęta dla inwestorów

Wyznaczone lokalizacje nie tylko zapewniają dostęp do sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć i 110 kV, ale także są dobrze skomunikowane drogowo i kolejowo. W niektórych lokalizacjach inwestorzy będą mieli dostęp do sieci Gaz-Systemu.

Celem przedsięwzięcia jest zachęta inwestorów do lokalizacji swoich inwestycji w obszarach energetycznych, które są najkorzystniejsze dla systemu elektroenergetycznego, co finalnie usprawni funkcjonowanie sieci. Z jednej strony zwiększy to efektywność wykorzystania infrastruktury, a z drugiej zmniejszy konieczność inwestycji w modernizację sieci. Projekt będzie uzupełniony o inwestycje w magazyny energii.  

Inwestorzy w zamian będą mogli skorzystać z obniżenia rachunków za energię elektryczną

Powstanie dużych odbiorców energii elektrycznej w pobliżu miejsc, w których jest ona wytwarzana w połączeniu z budową magazynów energii, poprawi efektywność wykorzystania infrastruktury przesyłowej oraz zmniejszy potrzeby w zakresie inwestycji w sieć. Nasze działania koordynujemy z operatorami systemów dystrybucyjnych, których zadaniem będzie weryfikacja planów inwestycyjnych pod kątem dostosowania ich do projektowanych stref.

Włodzimierz Mucha, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych odpowiedzialny za obszar inwestycji.

Z kolei Paweł Pikus, wiceprezes Gaz-Systemu, podkreśla, że aby zaspokoić potrzeby inwestorów, którzy poszukują dostępu do zarówno energii elektrycznej, jak i gazu, część stref zostanie zlokalizowana w miejscach, gdzie sieć gazowa pozwoli na przyłączenie dużych odbiorców.

Gdzie powstaną strefy energetyczne?

W obecnej fazie projektu planuje się lokalizację stref na północy Polski.

Jak wskazują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pierwsze strefy będą koncentrować się wokół Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwóch stref w pobliżu Torunia), Szubina (obok Bydgoszczy) i Olsztyna

Źródło: pse.pl

W założeniu strefy mają służyć dużym konsumentom energii elektrycznej, którzy zużywają rocznie ponad 100 GWh, i którzy planują budowę magazynów energii.

Obecnie rząd prowadzi prace nad przyjęciem odpowiednich zmian legislacyjnych, które zostaną skonsultowane w tym roku. Celem jest to, aby stworzyć specjalne strefy energetyczne już na początku przyszłego roku.

Źródło: pse.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia