Nowe farmy wiatrowe Polskiej Grupy Energetycznej powstaną w ramach projektu o roboczej nazwie „Klaster”, na który składa się projekt Karnice II o mocy 22 MW oraz i projektów Starza Rybice o mocy 66 MW. Projekty te znalazły się wśród zwycięskich projektów wiatrowych na aukcji energetycznej, która odbyła się w listopadzie 2018 roku.

Farmy wiatrowe powstaną w 2019 roku!

Obydwa projekty będą miały odpowiednio: 10 turbin V110 o jednostkowej mocy 2.2 MW i 33 turbiny V100 o mocy 2.0 MW. Nie jest to jednak najnowsza technologia. Nie wynika to jednak z tego, że Vestas nie mógł zaoferować turbin nowszych i wydajniejszych, a więc potencjalnie produkujących tańszą energię. Na przeszkodzie stanęła przyjęta w 2016 r. tzw. ustawa „odległościowa”, która wprowadziła restrykcyjne kryterium minimalnej, 10-krotnej odległości wiatraków od zabudowań i obszarów chronionych.

Ponadto podpisano dwuletnią umowę na świadczenie usług serwisowania Active Output Management 4000 (AOM 4000), w tym rozwiązanie VestasOnline® Business SCADA.

Prezes firmy Vestas na Europę Północną i Środkową podkreślił, że bardzo cieszy się, że Polska powraca jako lądowy rynek energii wiatrowej, a ostatnia aukcja neutralna pod względem energetycznym jest zdominowana przez projekty wiatrowe po bardzo konkurencyjnych cenach. Zwycięstwo aukcji podkreśla zdolność Vestas do dostarczania czystej, taniej energii wiatrowej, która zapewni wiele korzyści ekonomicznych dla lokalnej społeczności, dodaje.

Przewiduje się, że dostawy rozpoczną się w trzecim kwartale 2019 r., A odbiór planowany jest na czwarty kwartał 2019 r.

Moc z farm wiatrowych o 18 procent w górę!

W ramach inwestycji o nazwie Klaster do połowy 2020 roku powstaną trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy. Inwestycje w województwie zachodniopomorskim w ramach projektu Klaster o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW zrealizuje spółka PGE Energia Odnawialna, która w Grupie PGE odpowiedzialna jest za rozwój odnawialnych źródeł energii. Projekt pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 procent do blisko 650 MW i umocni koncern na pozycji największego producenta „zielonej” energii w Polsce.

Na potrzeby Klastra powstanie też linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem o długości prawie 30 km. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

źródło: vestas.com, pgeeo.pl

Redakcja GLOBEnergia