Nowe wieści w sprawie rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce

Energetyka jądrowa to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Planowana jest już u nas budowa pierwszej dużej elektrowni jądrowej, jednakże ważny jest też rozwój tzw. małego atomu, czyli małych reaktorów jądrowych (SMR). Nad budową takich reaktorów ma czuwać Orlen Synthos Green Energy, który rozpoczął współpracę z doświadczonymi partnerami na światowym rynku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W celu przyspieszenia rozwoju realizacji projektów dotyczących SMR, Orlen rozpoczął współpracę z kanadyjskimi firmami takimi jak Aecon, AtkinsRéalis oraz amerykańsko-japońską GE Hitachi (GEH). Pierwsza z nich ma odpowiadać za budowę samych reaktorów, kolejna za inżynierski nadzór projektu, a GEH za dostarczenie technologii. Orlen natomiast ma pełnić rolę strategiczną i odpowiadać za prawne aspekty jak pozwolenia na budowę, raporty o oddziaływaniu na środowisko, czy plany zagospodarowania terenu. 

Technologia ma opierać się na budowanym w okolicach Toronto reaktorze BWRX-300, w którego powstawaniu aktywnie uczestniczą wyżej wymienione koncerny. Umowa, dotycząca polsko-kanadyjskiej współpracy została już podpisana w Warszawie, technologia reaktora uzyskała pozytywną opinię od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, a  Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pozwolenie na budowę takich reaktorów w sześciu lokalizacjach! Mają to być: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Tarnobrzeg. Pierwsze efekty powinny być widoczne już na początku przyszłej dekady!

Przyjrzyjmy się światowym partnerom

Firma Aecon posiada niemal 150-letnie doświadczenie na rynku. Zajmuje się budową różnego rodzaju infrastruktur, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i organizacji publicznych na całym świecie. Na swoim koncie ma tak imponujące przedsięwzięcia, jak lotniska, autostrady, czy koleje. 

AtkinsRéalis nadzoruje inwestycje pod względem inżynierskim i projektowym, zarówno w branży budowlanej,  jak i energetycznej.

GE Hitachi zajmuje się technologią energetyki jądrowej: rozwojem reaktorów, paliw, modernizacją pracy elektrowni.

Korzyści

Taka współpraca poza przyspieszeniem rozwoju technologii SMR w Polsce, ma na celu zacieśnienie politycznych relacji pomiędzy krajami, co zaznacza Minister ds. małego biznesu, promocji eksportu i handlu międzynarodowego Kanady - Mary Ng:

Zawarte umowy branżowe między kanadyjskimi i polskimi przedsiębiorstwami są konkretnymi przykładami tego, co nasze dwa kraje mogą osiągnąć, gdy pracujemy razem. Warto przypomnieć, że tylko w 2023 r. handel towarami między Kanadą a Polską wyniósł ponad 3,8 mld dolarów, co stanowi wzrost o ponad 72 proc. w porównaniu z 2016 r.

Korzystanie z wiedzy doświadczonych firm realizujących takie projekty, ma pozwolić na sprawne wykonanie planowanych inwestycji. OSGE dzięki takiej współpracy, będzie mógł wypracować własny model dla dalszych polskich projektów. Ponadto małe reaktory jądrowe, mają być dużym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i zbliżenia się do wypełnienia celów energetycznych, dzięki stabilnej, ekologicznej energii atomowej. 

Żywotność planowanego reaktora BWRX-300 szacowana jest na 60 lat. Tylko jeden taki reaktor, pozwoli w tym czasie uniknąć ponad 170 mln ton emisji dwutlenku węgla, co jest ogromnym krokiem w stronę dekarbonizacji przemysłu energetycznego. Ponadto, inwestycja w SMR może przynieść korzyści finansowe oraz zapewnić tysiące nowych miejsc pracy.

Źródła: www.biznes.pap.pl; www.world-nuclear-news.org; www.gevernova.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia