Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., od 1 lipca 2020 roku zaczęła obowiązywać nowa wersja dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych”, a tym samym nowy wzór deklaracji zgodności przy przyłączaniu do sieci elektroenergetycznej. Dnia 27 kwietnia 2021 r. upływa dwuletni okres przejściowy wskazany w dokumencie, który został opracowany przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na podstawie wytycznych dyrektywy UE 2016/631.

Co to oznacza dla producentów falowników? Od 27.04.2021 r. deklaracja zgodności producenta, która była dotychczas stosowana przy zgłoszeniu instalacji wytwórczej, będzie musiała zostać zastąpiona tzw. certyfikatem sprzętu wydanym przez uprawniony podmiot certyfikujący. Taka zmiana jest weryfikacją ważności deklaracji producentów falowników w kontekście wymaganych przez kodeks sieci zdolności tych urządzeń.

Certyfikacja falowników a sieć elektroenergetyczna

Jak wskazuje Huawei, dbałość o ekologię wśród prosumentów musi iść w parze ze zwiększaniem świadomości w zakresie stabilności pracy systemu elektroenergetycznego. Producent zaznacza, że na pierwszym miejscu stawia lokalne wsparcie, jakość i bezpieczeństwo swoich rozwiązań. W związku z tym wprowadził aktualizację banku nastaw dla Polski, odnosząc się do odświeżonych wymagań technicznych OSD oraz wytycznych kodeksu sieci RfG. Huawei stawia sobie za cel dbałość o stabilność systemu elektroenergetycznego w kontekście gwałtownie rosnącej liczby nowo przyłączanych źródeł odnawialnych i domyślnie aktywuje funkcje stabilizujące napięcie i częstotliwość sieci.

W jaki sposób wprowadzenie certyfikacji dla producentów falowników wpłynie na sieć elektroenergetyczną? Konieczność otrzymania certyfikatu, na pewno wpłynie na jakość energii wprowadzanej do systemu elektroenergetycznego oraz na jakość urządzeń, ponieważ do sieci nie będą mogły być przyłączane falowniki bez potwierdzenia ich parametrów.

Dowiedz się więcej o certyfikacji falowników i kodeksach sieciowych!

Już 21.04.2021 r. o godzinie 9:00 zapraszamy na ósmy webinar z cyklu Webinarowa Środa! Już w najbliższą środę Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży POLSKA PV porozmawia z Szymonem Witoszkiem – CEE & Nordic Inverter Solution Director w Huawei Technologies o typach modułów wytwarzania energii, o tym co zmieni się po 27.04.2021 r. oraz o rozwiązaniach Huawei wobec zaistniałych zmian!

Wydarzenie jest bezpłatne, ale rejestracja wymagana.

  • DATA: 21 kwietnia 2021
  • GODZINA 9:00-9:45 (9:00 – prelekcja, 9:30 – sesja Q&A)
  • PROWADZĄCY: Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV oraz Szymon Witoszek – CEE & Nordic Inverter Solution Director w Huawei Technologies
  • TEMAT: Nowe zasady certyfikacji falowników a sieć elektroenergetyczna
  • FORMULARZ REJESTRACYJNY: https://bit.ly/webinarowa-środa-rejestracja

Nie zwlekaj! Zapisz się już dziś!

Więcej o Webinarowej Środzie przeczytaj TUTAJ

Redakcja GLOBEnergia