Nowe pompy ciepła od Stiebel Eltron

Produkowane już od 2016 pompy ciepła serii WPL classic zdały egzamin w różnych zakątkach Europy- ich działanie drobiazgowo sprawdzono w trakcie rocznych testów, przeprowadzanych zarówno w Niemczech, Szwajcarii, Francji jak i Polsce. Jej finalna wersja (oznaczona jako WPL 07|09|17 ACS classic) miała swoją premierę w tym roku na rynkach europejskich. Szereg zalet, takich jak wysoka jakość, wydajność i design nawiązujący do urządzeń WPL 15/25, spowodował, że produkt został doceniony zarówno przez instalatorów, jak i użytkowników końcowych.

 

Pompa ciepła WPL classic to monoblokowa, inwerterowa pompa ciepła typu
powietrze | woda. Pomimo niewielkich rozmiarów, jest wielofunkcyjna – za jej pomocą będziemy w stanie zarówno ogrzewać mieszkanie i ciepłą wodę użytkową, jak i efektywnie klimatyzować. Obecnie w regularnej sprzedaży dostępne są trzy warianty, których moc grzewcza (liczona dla parametru A-7/W35 wg. EN 14511) wynosi odpowiednio 3,20 kW, 4,06 kW i 7,80 kW. Mniejsze jednostki dostępne są na zamówienie.

 

Dobrze przemyślana technologia oznacza wysoką wydajność

Dzięki obecności inwertera, pompa ciepła jest w stanie sama dobierać parametry pracy tak, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło. Urządzenie potrafi automatycznie regulować pracę sprężarki i wentylatora. To rozwiązanie jednocześnie podnosi wydajność systemu oraz obniża zużycie energii elektrycznej.

Potwierdzają to uzyskane wysokie wartości współczynników efektywności sezonowej SPF (Seasonal Performance Factor). Współczynnik ten porównuje ilość wygenerowanego ciepła do zużytego prądu i stanowi wiarygodne określenie jakości pompy ciepła.
Technologia inwerterowa to nie tylko rozwiązanie bardziej energooszczędne, ale
także bardziej komfortowe – zmniejszają emisję hałasu w okresach przejściowych (w czasie
wiosny i jesieni). W ich trakcie wentylator i sprężarka działają z mniejszą mocą, co przekłada się na cichszą pracę.

Niewątpliwie silną zaletą tej technologii jest wysoki współczynnik COP. Osiąga on do 3,97 (przy A2/W35 wg. EN 14511), co umieszcza nowe rozwiązanie Stiebel Eltron pod tym względem w czołówce branży. Świetny wynik został uzyskany dzięki technologii I-COOL Technologyinteligentne chłodzenie inwertera. Odbywa się ono poprzez układ hydrauliczny. Ciecze są w stanie przyjąć znacznie więcej ciepła niż gazy.Z tego powodu to rozwiązanie jest o wiele bardziej efektywne niż typowe systemy chłodzenia powietrznego. Ponadto, strumień przepływu czynnika chłodzącego jest kontrolowany i regulowany przez specjalny zawór. Dzięki temu inwerter będzie chłodzony jedynie w razie konieczności. Świetnie pomyślany został również system „recyklingu”, który pozwoli nam odzyskać odebrane od inwertera ciepło i wykorzystać ponownie na cele ogrzewania. W ten sposób jesteśmy w stanie zagospodarować energię, która w innym wypadku zostałaby zwyczajnie stracona.

Zdjęcie 1. Wersja WPL 17 ACS plus Set 2

Efektywne chłodzenie, prosty montaż

Kolejną ciekawą opcją jest system „ABC design” (od angielskiej nazwy „Anti-Block- Condensate”). Uniemożliwia on zablokowanie odpływu kondensatu, który powstaje przy rozmrażaniu pompy ciepła. Z tego powodu pompa nie może zostać uszkodzona poprzez zamrożenie parownika.

Z uwagi na monoblokową konstrukcję, układ termodynamiczny pompy jest całkowicie hermetyczny.

To ogromny plus dla instalatorów – do jej podłączenia nie będą nam potrzebne ani specjalistyczne certyfikaty, ani uprawnienia do obsługi obiektów chłodnicznych. Na dobrą sprawę, cały montaż sprowadza się do prostych połączeń hydraulicznych i elektrycznych.

Jeżeli mowa o instalacji, warto też wspomnieć, że ilość czynnika chłodniczego w pompie jest niższa niż ekwiwalent 10 t dwutlenku węgla. Dzięki temu urządzenie nie podlega uciążliwym testom szczelności, które są narzucane przez przepisy F-gazowe.

Sterowanie

Do sterowania pracą pompy ciepła wykorzystywany jest nowoczesny regulator
WPMW 3. Urządzenie jest odpowiedzialne jest za kierowanie pracą pompy ciepła oraz regulację
parametrów dwóch obiegów grzewczych: obiegu bezpośredniego oraz obiegu z zaworem
mieszającym. Rozbudowane funkcje regulatora pozwalają na odpowiednie skonfigurowanie parametrów pracy pompy ciepła i sytemu grzewczego/chłodniczego dla konkretnego obiektu,
uwzględniając przy tym parametry budynku.

Ciekawą opcją jest funkcja wygrzewania jastrychu. Dzięki niej jesteśmy w stanie zaprogramować cały proces, przez co przebiega on w sposób efektywny i kontrolowany.

Urządzenie zapewnia dużą elastyczność. Szeroka gamma trybów pracy pozwala na ustawianie łącznie 6 parametrów programu wygrzewania. Jednocześnie mamy możliwość dostrajania do własnych potrzeb programów wszelkich obiegów grzewczych i ciepłej wody użytkowej.

Efektywne grzanie, sprawne chłodzenie

Pompa ciepła WPL classic pozwala zarówno ogrzewać, jak i klimatyzować mieszkanie. Chłodzenie wiąże się z odwróceniem obiegu termodynamicznego. Energia cieplna jest pobierana z wody grzewczej poprzez parownik (w trybie grzania skraplacz) i oddawana poprzez skraplacz (w trybie grzania parownik) do otaczającego powietrza.
Zastosowanie elektronicznego zaworu rozprężnego, z własną regulacją i sterowaniem
za pomocą wewnętrznego sterownika(IWS) zapewnia odpowiednią pracę pompy. Przegrzanie par czynnika przy zmiennych warunkach odparowania wpływa na poprawę współczynnika COP, co dodatkowo podnosi efektywność. Umiejętnie rozwiązano też problem hałasu – szeroki rozstaw
płytek parownika zapewnia niski opór powietrza, co w połączeniu z modulującym
wentylatorem powoduje, że urządzenie jest niezwykle ciche, o niskim poziomie mocy akustycznej.

Jakość certyfikowana

Pompy ciepła WPL classic posiadają prestiżowy certyfikat Keymark, który jest uzupełnieniem
niedawno wprowadzonego systemu etykietowania – systemu etykiet efektywności
energetycznej ErP. Decydując się na urządzenia które się nim legitymują,
mamy pewność, że wybieramy produkty które :
– przeszły szereg  testów wydajności przeprowadzonych przez zewnętrzne jednostki
testujące, w oparciu o obowiązujące normy europejskie EN 14511, EN 15879 i EN 16147,
– przeszły Zakładową Kontrolę Produkcji,
– podlegają regularnemu nadzorowi certyfikowanych produktów w zakresie produkcji i kontroli zarządzania jakością, co jest gwarancją wysokiej jakości oraz efektywności i zapewnia użytkownikowi korzyści w długiej perspektywie czasu.

Zdjęcie 2 . Wersja WPL 17 ACS plus Set 1

 

Dostępne zestawy

Pompy ciepła serii WPL classic oferowane są w czterech zestawach :

  • WPL 17 ACS plus Set 1
  • WPL 17 ACS plus Set 2
  • WPL 17 ACS plus Set 1
  • WPL 17 ACS plus Set 2

W skład zestawów, oprócz pompy ciepła WPL 17 ACS classic wchodzą: moduł hydrauliczny HM-Trend / HMS-Trend oraz odpowiednio zasobnik c.w.u. lub zasobnik c.w.u. i zbiornik buforowy c.o. .Wysoki stopień zintegrowania głównych elementów systemu gwarantuje krótki czas montażu oraz obniża ryzyko powstawania ewentualnych błędów montażowych. Wiszący, wewnętrzny moduł hydrauliczny charakteryzujący się wysoką integracją istotnych elementów systemu grzewczego.

W module wbudowane zostały m.in :

  • regulator WPM3,
  • zawór przełączający,
  • elektroniczna pompa obiegowa układu c.o. / c.w.u.,
  • wielostopniowa grzałka elektryczna o mocy maks. 8,8 kW (5,9kW przy HMS Trend),
  • zawór bezpieczeństwa,
  • naczynie przeponowe układu c.o. o pojemności 24 litrów.

Stojący zbiornik c.w.u. SBB 200 WP classic (poj. 183 litrów) – został specjalnie skonstruowany i przygotowany do współpracy z inwerterowymi pompami ciepła serii WPL classic. Gwarantuje to efektywne i komfortowe podgrzewanie c.w.u. , natomiast skuteczna izolacja
cieplna o grubości 55mm zapewnia minimalne straty ciepła. Zasobnik wykonany jest ze stali i pokryty od wewnątrz specjalną emalią oraz dodatkowo zabezpieczony anodą ochronną.

Stojący zbiornik buforowy SBP 100 classic (poj. 100 litrów) służy do hydraulicznego rozdzielenia instalacji źródła ciepła od centralnego ogrzewania oraz zapewnia
bezawaryjna pracę systemu grzewczego z pompą ciepła. Zbiornik buforowy ocieplony jest
wysokiej jakości pianką izolacyjną co zapewnia minimalne straty ciepła. Zbiornik buforowy SBP 100 classic nadaje się do stosowania przy systemach chłodzenia, a jego przyłącze hydrauliczne jest wyprowadzane do góry.

Zestawy z pompami ciepła WPL classic objęte są pełną, 3 letnią gwarancją, podczas
której nie jest wymagane wykonywanie odpłatnych przeglądów gwarancyjnych. Pierwsze
uruchomienie pompy ciepła jest bezpłatne. Istnieje możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat.

źródło : Stiebel Eltron