Pierwszym ogrzewaniem, które w nim funkcjonowało, było ogrzewanie grzejnikowe parowe, będące niestety rozwiązaniem bardzo niewygodnym. Kościół ogrzewały kotły parowe-węglowe, które ze względu na kształt przypominały lokomotywy i tak też były nazywane przez mieszkańców. Ostatni z kotłów to „samoróbka” – na tyle głośny, że – jak komentuje proboszcz parafii– ks. mgr Walter Lenart – cała zakrystia „dudniła”. Jako paliwo wykorzystywano węgiel i miał węglowy, a obsługa kotłowni wymagała zatrudnienia dwóch – trzech palaczy.

Po latach, kiedy pierwszy system ogrzewania był już nieczynny, zdecydowano się na nowocześniejsze ogrzewanie – elektryczne. W tym celu zamontowano w ławkach kościelnych listwy pod siedzeniami. Nie było to też rozwiązanie optymalne, ponieważ ogrzewało tylko nogi, a cała przestrzeń kościoła pozostawała zimna i wilgotna. „Parafianie skarżyli się, że – w nogi parzy a w kościele zimno – i byliśmy z tego ogrzewania niezadowoleni” – opowiada redakcji GLOBEnergia ks. mgr Walter Lenart.

Celem realizacji inwestycji było, by ogrzewanie było bezpieczne dla kościoła i zapewniało komfort wiernym, gromadzącym się podczas liturgii. Rozpatrywano rożne rozwiązania, w efekcie jednak zdecydowano się ogrzewanie podłogowe, a w ubiegłym roku zapadła decyzja o kolejnej modernizacji. Obecny system grzewczy podzielony jest na dwie części: jednej opartej na gruntowej pompie ciepła i ogrzewaniu podłogowym, a drugiej opartej na ogrzewaniu gazowym współpracującym z systemem grzejnikowym, które spełnia rolę szczytowego źródła ciepła w okresach wzmożonego zapotrzebowania.

Pompa ciepła Vitocal300-G o mocy 42 kW jest zatem głównym źródłem ciepła, która pracuje w obiekcie w sposób ciągły, dzień i noc, przez wszystkie dni sezonu współpracuje z automatyką pogodową. Kocioł gazowy Vitocrossal 200 o mocy 80 kW wspomaga jej pracę w okresie największych chłodów. Ciekawostką może być fakt, że w ostatnim sezonie grzewczym kocioł ten pracował zaledwie kilka dni. Pompa ciepła czerpie energię z dolnego źródła ciepła w postaci 10 sztuk wymienników pionowych o głębokości 150 m każdy. Odwierty zostały wprowadzone do wspólnej opomiarowanej studzienki rozdzielczej.


Vitocrossal 200


Vitocrossal 200 CM2
– gazowy kocioł kondensacyjny. W zakresie mocy od 87 do 311 kW. Kocioł ten posiada powierzchnię wymiany ciepła Inox Crossal z palnikiem promiennikowym MatriX. Kocioł Vitocrossal 200 umożliwia zarówno eksploatację z zasysaniem powietrza do spalania z kotłowni, jak i z zewnątrz. W układzie kaskadowym można osiągnąć moc sięgającą nawet 622 kW. Firma Viessmann dostarcza kompletne wyposażenie dodatkowe do tego typu instalacji dwukotłowych.

Cechy:
• Efekt samoczyszczenia się dzięki gładkim powierzchniom ze stali nierdzewnej,
• Do wyboru eksploatacja z zasysaniem powietrza do spalania z kotłowni lub z zewnątrz,
• Wszystkie przyłącza hydrauliczne montowane od góry,

• Łatwy w obsłudze regulator, także do instalacji wielokotłowych.


Vitocal 300


Vitocal 300-G
to pompa ciepła, która pozyskuje odnawialną energię z gruntu lub wód gruntowych. Tak samo dobrze sprawdza się w nowych, jak i w modernizowanych domach jedno- i dwurodzinnych. Pompa Vitocal 300-G jest konfigurowana jako pompa ciepła solanka/woda, lub jako pompa ciepła woda/woda pozyskująca ciepło z wód gruntowych. Sercem pompy ciepła Vitocal 300-G jest wydajna sprężarka Compliant Scroll. Vitocal 300-G osiąga wysokie wartości wydajności i temperatury na zasilaniu dochodzące do 60°C. Szczelna obudowa Vitocal 300-G dzięki konstrukcji urządzenia redukuje emisję hałasu. Jako medium robocze R 410 A – czynnik chłodniczy, który nie zawiera związków chloru oraz jest niepalny i nietoksyczny.

Cechy:
• Cicha praca dzięki podwójnej izolacji akustycznej,
• Wydajna sprężarka zapewnia wysoką temperaturę wody na zasilaniu,
• Bilans energetyczny do wniosku o dofinansowanie,
• Rozwiązanie master/slave w przypadku wyższego zapotrzebowania na ciepło,

• Klasa efektywności energetycznej: A++, wg WE 811/2013.

Opracowanie:
Anna Będkowska, GLOBENERGIA
Fot. Grzegorz Burek, GLOBENERGIA
Źródło: GLOBEnergia 2/2016

Cały artykuł w GLOBEnergia 2/2016