Polska fabryka zlokalizowana w Zielonej Górze znalazła się w czołówce światowych zakładów pod względem ekologiczności i efektywności produkcji.
W procesie wytwarzania pelletu do atmosfery emitowane jest jedynie 1,15 miligramów pyłów – przy normie 400 mg/m³. Polska fabryka biopaliwa – pelletu jest przykładem przemysłu, który nie dewastuje środowiska naturalnego. Wynika to z zastosowania innowacyjnych technologii, między innymi filtrów kominowych i nowatorskiego rozwiązania – układu kondensacyjnego, dzięki któremu do atmosfery trafia praktycznie sama para wodna. Jednocześnie zakład z części ciepła powstającego przy produkcji pelletu wytwarza na własne potrzeby zieloną energię elektryczną, czym dopełnia swój proekologiczny charakter.



Cały proces wytwarzania pelletu dzieli się na 3 etapy: rozdrabnianie, suszenie i granulowanie. Poprzedza go moment dostarczenia surowca do fabryki: produkty uboczne (wióry i trociny) powstające przy produkcji drewnianej architektury ogrodowej są dostarczane do fabryki za pomocą specjalnej taśmy.
Zastosowanie w procesie produkcji układu kondensacyjnego przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy wydajności produkcyjnej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania do atmosfery jest emitowana praktycznie sama para wodna – 1,15 mg/m³ przy normach 400 mg/m³ do 2015 roku i 100 mg/m³ od roku 2016. Dodatkowo spaliny, które w tradycyjnych fabrykach oddawane są do atmosfery poprzez system kominowy zwiększają efektywność energetyczną fabryki. Wdrożenie w fabryce Stelmet układu kondensacji spalin pozwoliło na 29 proc. zwiększenie produkcji poprzez efektywne spalanie biomasy, a także uzyskanie od 25 proc. do 60 proc. więcej ciepła.

Wytwarzanie zielonej energii.
Część ciepła powstającego na potrzeby produkcji pellet zielonogórski zakład wykorzystuje do wytwarzania ,,zielonej energii elektrycznej”, która z kolei może być wykorzystywana w procesie suszenia. Dzięki temu uzyskana zostaje niezależność energetyczną i może sprzedawać nadwyżki w postaci zielonych certyfikatów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu turbiny pracującej w kogeneracji z produkcją ciepła z biomasy. Nowoczesne linie produkcyjne gwarantują produkt o stałej i równocześnie wysokiej jakości przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne.
Źródło: Stelmet