Nowoczesny zakład produkcji pellet

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zaklad Produkcji Pellet pqik10b

Polska fabryka zlokalizowana w Zielonej Górze znalazła się w czołówce światowych zakładów pod względem ekologiczności i efektywności produkcji.

W procesie wytwarzania pelletu do atmosfery emitowane jest jedynie 1,15 miligramów pyłów -  przy normie 400 mg/m³. Polska fabryka biopaliwa - pelletu jest przykładem przemysłu, który nie dewastuje środowiska naturalnego. Wynika to z zastosowania innowacyjnych technologii, między innymi filtrów kominowych i nowatorskiego rozwiązania - układu kondensacyjnego, dzięki któremu do atmosfery trafia praktycznie sama para wodna. Jednocześnie zakład z  części ciepła powstającego przy produkcji pelletu wytwarza na własne potrzeby zieloną energię elektryczną, czym dopełnia swój proekologiczny charakter.

stelmet1
Fabryka w Zielonej Górze jest jednym z głównych europejskich producentów ekologicznego paliwa używanego do wytwarzania energii cieplnej w domowych piecach i kotłowniach. Przy budowie zakładu produkcyjnego pellet, którego koszt wynosił około 50 mln złotych korzystano z wzorców ekologicznych fabryk działających w Europie Zachodniej.

stelmet3
- Fabryka biopaliwa wpisuje się w ekologiczny trend nie tylko z powodu charakteru wytwarzanego produktu - biopaliwa, lecz dodatkowo  przez inwestycje wpływające na ochronę środowiska naturalnego i zwiększanie efektywności energetycznej - komentuje Przemysław Bieńkowski z STELMET. Ostatnio wdrożony układ kondensacji spalin pozwala na obniżenie emisję pyłów 40 proc. poniżej dopuszczalnej normy, dzięki czemu z komina do atmosfera emitowana jest praktycznie sama para wodna – dodaje.
stelmet2
Odzyskiwanie spalin i innowacyjny proces produkcji
Cały proces wytwarzania pelletu dzieli się na 3 etapy: rozdrabnianie, suszenie i granulowanie. Poprzedza go moment dostarczenia surowca do fabryki: produkty uboczne (wióry i trociny) powstające przy produkcji drewnianej architektury ogrodowej są dostarczane do fabryki za pomocą specjalnej taśmy.

Zastosowanie w procesie produkcji układu kondensacyjnego przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy wydajności produkcyjnej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania do atmosfery jest emitowana praktycznie sama para wodna – 1,15 mg/m³ przy normach 400 mg/m³ do 2015 roku i 100 mg/m³ od roku 2016.  Dodatkowo spaliny, które w tradycyjnych fabrykach oddawane są do atmosfery poprzez system kominowy zwiększają efektywność energetyczną fabryki. Wdrożenie w fabryce Stelmet układu kondensacji spalin pozwoliło na 29 proc. zwiększenie produkcji poprzez efektywne spalanie biomasy, a także uzyskanie od 25 proc. do 60 proc. więcej ciepła.
Zaklad Produkcji Pellet qq4kq0b
Wytwarzanie zielonej energii.
Część ciepła powstającego na potrzeby produkcji pellet zielonogórski zakład wykorzystuje do wytwarzania ,,zielonej energii elektrycznej”, która z kolei może być wykorzystywana w procesie suszenia. Dzięki temu uzyskana zostaje niezależność energetyczną i może sprzedawać nadwyżki w postaci zielonych certyfikatów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu turbiny pracującej w kogeneracji z produkcją ciepła z biomasy. Nowoczesne linie produkcyjne gwarantują produkt o stałej i równocześnie wysokiej jakości przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne.
Źródło: Stelmet