Nowość w programie Mój Prąd! Nie masz e-dowodu? Złóż wniosek przez pełnomocnika!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

31 marca 2020 roku została wycofana możliwość składania wniosków do Programu Mój Prąd w formie papierowej, gdyż powodowała poważne opóźnienia w obsłudze Programu, czego doświadczali także ci wnioskodawcy, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. Elektroniczny kanał składania wniosków jest zdecydowanie efektywniejszy, szybszy i pozwala na uniknięcie wielu błędów.

Do wniosków składanych drogą elektroniczną, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy. Osoby które nie posiadają ani profilu zaufanego, ani e-dowodu mogły złożyć wniosek w wersji papierowej za pośrednictwem agregatora, czyli firmy instalacyjnej, która podpisała porozumienie z NFOŚiGW.

Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Ministrem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotował kolejne ułatwienie dla osób które nie posiadają profilu zaufanego lub e-dowodu. Nie muszą one składać wniosku za pośrednictwem agregatora, ale mogą wykorzystać do tego Pełnomocnika.

Nowa opcja w Programie Mój Prąd

Jak podaje Piotr Woźny, Prezes NFOŚiGW, nowa opcja w „Moim Prądzie” ma na celu maksymalne poszerzenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje. Dzięki niej, pełnomocnik, czyli osoba upoważniona, może szybko i łatwo wyręczyć potencjalnych wnioskodawców w internetowym aplikowaniu o dotację.

Żeby stać się Pełnomocnikiem, należy wypełnić Wzór pełnomocnictwa, który znajduje się na stronie mojprad.gov.pl w zakładce „Złóż wniosek” i obowiązuje od 22 maja 2020 r. Należy go pobrać, wydrukować, podpisać a następnie załączyć w formie skanu do elektronicznego formularza na gov.pl.

Wzór pełnomocnictwa, źródło: mojprad.gov.pl

Ostatni krok do cyfryzacji

Nowa opcja w Programie Mój Prąd jest ostatnim krokiem do cyfryzacji programu. Jak powiedział Piotr Woźny, cała obsługa programu „Mój Prąd” realizowana jest za pomocą chmury Microsoft Azure.

Stan wniosków

Jak podaje NFOŚiGW, do tej pory, w ciągu 112 dni I naboru i 134 dni II naboru (do dzisiaj) złożono ponad 73 000 wniosków. Przekłada się to na niemal 300 wniosków składanych dziennie. Łączna  moc zainstalowana ze złożonych wniosków o dotację kształtuje się na poziomie 408 MW. 

Według danych Narodowego Funduszu, w związku ze złożonymi wnioskami do kieszeni Polaków trafiło bądź trafi ponad 360 milionów złotych dotacji. Wartość inwestycji w domową fotowoltaikę, zrealizowanych przez polskie gospodarstwa domowe dzięki programowi „Mój Prąd”, osiągnęła już kwotę ok. 1,8 miliarda złotych.

Źródło:NFOŚiGW

https://globenergia.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-o-mocy-ok-4-kwp-w-zaleznosci-od-miejsca-montazu-przeglad-ofert/

Zobacz również