Nowość w solarnych systemach do podgrzewania wody!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

23789581pan

Na rynku pojawiło się nowoczesne urządzenie  służące do wstępnego podgrzewania wody, które współpracuje zarówno z systemem kolektorów słonecznych jak i z modułami fotowoltaicznymi.

System jest magazynem wstępnie podgrzanej wody, która o wyższej temperaturze trafia do systemu solarnego lub systemu kotłowego, co znacznie ogranicza koszty energii zużytej do przygotowania c.w.u. Producentem urządzenia jest Viridian Solar.

Nowość na rynku ma postać kompaktowego urządzenie o wymiarach 50cmX50cm, które bardzo łatwo zainstalować w ciasnych zakamarkach i lukach na poddaszu. Proces instalacji jest szybki i bezproblemowy. Łatwo dopasowuje się do istniejącego systemu wodociągowego, oraz do paneli słonecznych. Sprawia, że integracja kotłów dwufunkcyjnych z systemem solarnym (zwłaszcza z pompą i regulatorem solarnym) jest dużo prostsza .
ViridianSolar rysRysunek 1 System POD ST do integracji z systemem solarnym. Źródło www.viridiansolar.co.uk
Jest to również urządzenie dla osób, które uzyskują nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu obalono ogólny stereotyp o tym, że instalacja PV nie jest przystosowana do produkcji ciepła.  Powszechnie dostępne na rynku produkty przekazują bowiem energię elektryczną do ciepłej wody zanurzając w niej grzałkę. Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne, ponieważ jest konkurencyjne dla kotła. Opisywane urządzenie rozwiązuje  problem  nadmiaru energii z instalacji PV w prosty sposób pokazany na rysunku2.
 
ViridianSolar rys1Rysunek 2  System POD PV do integracji z systemem PV. Źródło www.viridiansolar.co.uk
Urządzenia współpracujące z systemem PV ważą ok. 150kg i mają pojemność 100 litrów. Urządzenia współpracujące z systemem solarnym są nieco cięższe (ok. 154kg).

Podsumowując, jest to urządzenie balansujące  zakłócenia w  systemie przygotowaniu c.w.u,  współpracuje z praktycznie każdym systemem grzewczym, jest kompaktowe, dedykowane do instalacji na poddaszu i bardzo proste do montażu.

Stuart Elmes z Viridian Solar  podsumował : "Jesteśmy bardzo podekscytowani tym produktem. Głównym wyzwaniem w modernizacji energetyki słonecznej nie jest dopasowanie paneli do dachu, lecz dopasowanie ich do istniejącego systemu ogrzewania. Nasze urządzenie spełnia te wymagania."
Produkt został wyróżniony na targach Ecobuild, które miały miejsce 4-6 marca 2014r. w Londynie.

www.viridiansolar.co.uk
Anna Będkowska