Gubernator stanu Nowy Jork ogłosił, że wspierana przez władze w Nowym Jorku energetyka słoneczna wykazała prawie 800% przyrostu mocy zainstalowanej w okresie grudzień 2011 – grudzień 2016.

Łączna wartość inwestycji realizowanych tylko w sektorze prywatnym wyniosła w tym okresie 1,5 mld dolarów. Według planów gubernatora Andrew Cuomo do 2030 roku energetyka odnawialna będzie pokrywać 50% zapotrzebowania na energię w regionie.

 „Nowy Jork jest krajowym liderem w rozwoju energetyki odnawialnej” powiedział gubernator Cuomo. „Nasze inwestycje w sektor energetyki odnawialnej tworzą miejsca pracy, zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wspierają wzrost gospodarczy i pomagają dbać o czyste i przyjazne środowisko dla wszystkich.”

Wzrost mocy zainstalowanej w tym sektorze energetyki wyniósł w ciągu ostatnich pięciu lat dokładnie 795%. Pod koniec 2011 roku zainstalowanych było 9 079 instalacji. Pięć lat później, liczba ta wzrosła do 64 926. Projekty wspierane przez państwo mają łączną moc prawie 744 MW. Taka ilość wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb 121 000 przeciętnej wielkości gospodarstw domowych.

Tak znaczny przyrost mocy zainstalowanych jest efektem wsparcia rządowego, taniejących urządzeń i wzrostu liczby firm instalacyjnych, przez co dostęp do informacji i wsparcia technicznego dla klientów jest bardzo łatwy.

Największy procentowy wzrost mocy zainstalowanej odnotowano w Mohawk Valley, a następnie Finger Lakes Region, Central New York i Southern Tier. Long Island ma za to najwięcej instalacji.

To właśnie na Long Island, w przeciągu analizowanych ostatnich pięciu lat liczba projektów solarnych wzrosła o ponad 28 000, czyli o około 260 MW. Taka ilość wystarczy do zasilenia 35 000 średniej wielkości domów. W sumie Long Island ma zainstalowanych 38 000 instalacji i jest na pierwszym miejscu na liście.

W 2014 roku gubernator Cuomo przeznaczył około 1 mld dolarów na stymulowanie rynku. Efektem miało być właśnie zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych w stanie Nowy Jork, w ciągu najbliższych 10 lat. W planach jest zatem zwiększenie mocy zainstalowanych w systemach PV do 3 GW do 2023 roku. Tylko w Nowym Jorku liczba pracowników w sektorze energetyki słonecznej wynosi obecnie ponad 8 000.

Opracowano na podstawie: Governor.ny.gov

Redakcja GLOBEnergia