Jednym z problemów odnawialnych źródeł energii jest ich niestabilność. Na pogodę nie mamy wpływu, a tym samym na to kiedy świeci słońce lub kiedy wieje wiatr. Rozwiązaniem, które może pomóc na wyeliminowanie takich problemów są magazyny energii. Tauron Dystrybucja, rozpoczyna pilotażowy projekt budowy magazynu energii o mocy 3,16 MVA i pojemności użytecznej 774 kWh w Cieszanowicach w województwie opolskim.

Cel instalacji

Na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik powstanie system magazynowania energii. Jego głównym zadaniem będzie przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach. Prace budowlane już się rozpoczęły, na początku września tego roku.

Prace przy magazynie energii rozpoczęły się na początku września tego roku, źródło: Tauron

Jak podaje Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia, istotą projektu jest powstanie takiego systemu magazynowania energii, który jako część sieci dystrybucyjnej, będzie efektywnie gospodarował energią elektryczną uzyskaną z elektrowni wiatrowych oraz świadczył usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci, a także poprawa parametrów jakości energii i większa dostępność do energii elektrycznej dla klientów Taurona.

Możliwość pracy wyspowej będzie jedną z dodatkowych funkcji instalacji, która pozwoli na zabezpieczenie klientów spółki przed krótkotrwałymi przerwami w zasilaniu energii. Na realizację przedsięwzięcia spółka pozyskała dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Lokalizacja

Projekt pilotażowy będzie zlokalizowany w Cieszanowicach w województwie opolskim. Taka lokalizacja jest bardzo korzystna z punktu widzenia realizacji celów projektu , ponieważ stacja w Cieszanowicach współpracuje z położoną w odległości 7,5 km farmą wiatrową Lipniki.
Farma wiatrowa Lipniki składa się z 15 turbin wiatrowych REpower MM92.NH.80. Jej moc całkowita wynosi 30,75 MW, a każda z turbin charakteryzuje się maksymalną mocą jednostkową 2,05 MW i jest osadzona na stalowych wieżach rurowych o wysokości 80 m. Ich łopaty omiatają koło o średnicy 92,5 m.

Farma wiatrowa Lipniki, Źródło: Tauron

Lądowe farmy wiatrowe charakteryzują się stosunkowo dużą zmiennością wielkości produkcji energii. Jednocześnie stanowią największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce, spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem, które może zwiększyć stabilność pozyskiwania energii są właśnie magazyny energii.

Tomasz Rodziewicz, kierownik Biura innowacji i Nowych Technologii w TAURON Dystrybucja liczy na to, że doświadczenia zdobyte przy systemie magazynowania w Cieszanowicach, szczególnie w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu, zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach. Inne lądowe farmy wiatrowe Taurona to Zagórze o mocy 30 MW, Wicko o mocy 40 MW, Marszewo o mocy 100 MW Lipniki o mocy 30,75 MW, Śniatowo o mocy 32 MW, Mogilno o mocy 34 MW, Inowrocław o mocy 32 MW, Dobrzyń o mocy 34 MW oraz Gołdap o mocy 48 MW. Projekt ma również potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne.

Dzięki inwestycji, możliwe jest także zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii, co jest bardzo ważne z punktu widzenia Taurona.

Źródło: Tauron

Redakcja GLOBEnergia