Projekty solarne zazwyczaj koncentrują się na produkcji energii elektrycznej. Prawdopodobnie jednak więcej zaoszczędzić przechowując ją w postaci ciepła i efektywnie wykorzystując w sytuacji w której jej potrzebujemy.

 
Fot: engadget.com, MIT

 
Naukowcy prezentują nowoczesny materiał, który może uwalniać ciepło. Nowy materiał, po jego ekspozycji na promieniowanie słoneczne naładowuje się i utrzymuje to ciepło przez długi okres czasu. 
Gdy potrzeba jest energii materiał powraca do swojego pierwotnego składu chemicznego uwalniając zmagazynowaną energię. Ponieważ materiał jest wykonany w formie cienkiej folii i jest przeźroczysty, naukowcy uważają, że może to być przydatne w najbliższej przyszłości do rozmrażania np. przedniej szyby samochodu, a kiedyś może do ogrzewania domu, czy  ubrania. 
 
Taki materiał może być produkowany w dwustopniowym procesie w sposób bardzo prosty i co najważniejsze – skalowalny. 
Obecny prototyp może zwiększyć temperaturę o około 10°C, co wystarcza, aby kruszyć lód z przedniej szyby – jak uważają naukowcy, ponieważ materiał jest przezroczysty, może być stosowany na przednich szybach samochodów, oszczędzając dużo energii w stosunku do normalnego procesu rozmrażania. Zespół pracuje teraz nad nowymi odcieniami powłoki oraz nad podwojeniem wydajności cieplnej do 20°C. 
 
"Takie badania i ich efekty to duży postęp w kierunku praktycznego zastosowania półprzewodnikowych materiałów przechowywania energii/ciepła i uwalniania ich ciepła" mówi profesor Ted Sargent z University of Toronto.
 
Czekamy na więcej szczegółów dotyczących takich materiałów! Interesująca jest przede wszystkim jego cena i instrukcja obłsugi. 
 
Źródło: engadget.com