Na targach Hannover Messe  (13-17 kwietnia) firma Enercon zaprezentowała nowy model turbiny wiatrowej E-126 EP4 o nominalnej mocy 4,2 MW. 

 
Jest to nowy model z linii turbin wiatrowych w segmencie mocy 4 MW. Wprowadzenie na rynek turbiny planowane jest na rok 2016. 
Moc konkretnego modelu to 4,2 MW przy średnicy wirnika 127 m. Postawienie prototypu turbiny wiatrowej planowane jest na koniec 2015 roku. Do produkcji seryjnej model  skierowany zostanie skierowany w 2016 roku. 
 
„Nowa platforma Enercon 4 MW ma na celu zjednoczyć innowacyjną technologię i inteligentną konstrukcję modułową by uzyskać optymalną wydajność i niezawodność.” mówi dyrektor zarządzający Nicole Fritsch-Nehring.  
Nowa generacja turbin powstała przez zastosowanie powtarzalnych i wypróbowanych elementów oraz standaryzację komponentów – na tym opiera się kluczowa koncepcja nowej linii urządzeń.  
Oczekuje się, że turbina E-126 EP4 powinna wygenerować w skali roku ok. 14,8 GWh energii elektrycznej przy średniej prędkości wiatru 7,5 m/s na wysokości 135 m. Turbina E-126 EP4 wyposażona jest w 2-częściowe łopaty, których profile aerodynamiczne gwarantuje maksymalną wydajność przy minimalnym obciążeniu konstrukcji. 
 
Łopaty są wyposażone w charakterystyczne ząbkowania na krawędziach (technologia TES), które są częścią koncepcji redukcji zakłóceń. Ogólny poziom dźwięku w nowej E-126 EP4  to  105 dB (A).
 
Źródło: Enercon, sunwindenergy.com