Toyota zaprezentowała nowego Priusa Plug-in podczas New York Motor Show w ubiegłym roku. W Wielkiej Brytanii samochód jest już dostępny na zamówienie, a dostawy rozpoczną się od marca. Teraz informuje, że będzie on dostępny w specjalnej cenie. Obniżka wynosi £ 3,200, co oznacza, że będzie on rywalizował cenowo z BMW 330E.

Wersja biznesowa już teraz jest dostępna w Wielkiej Brytanii za £ 29.195. Model  z dachem słonecznym można nabyć już za £ 30.695. Flagowy model Excel także objęty jest obniżką cenową, a jego wartość na dzień dzisiejszy wynosi £ 31.395.

W ubiegłą środę, 15 lutego 2017 rozpoczęła się sprzedaż tego modelu w Japonii.

Druga generacja pojazdów Prius mieści się w tym samym przedziale co model poprzedni.  Ma ten sam silnik benzynowy o pojemności 1,8 litra. Aktualna wersja ma jednak podwójny zakres elektryczny, mimo iż cena jest niższa. Co istotne, nowy model już dzisiaj jest o ponad 2000 £ tańszy od poprzedniej wersji Prius Plug-in.

Fotowoltaiczny dach nowej Toyoty Prius

Fotowoltaiczny dach nowej Toyoty Prius Plug-in, źródło: Toyota

Najnowsza wersja posiada znaczące ulepszenia, zwłaszcza w zakresie pojemności baterii, a więc zwiększył się zasięg podróżowania. Producent zapewnia, że samochód będzie mógł pokonać 68 km na silniku elektrycznym.

Skrócono również czas ładowania baterii do dwóch godzin, a dodatkowa funkcja szybkiego ładowania umożliwia naładowanie baterii do 80% pojemności w zaledwie 20 minut. Dodatkowo, baterie w które wyposażony jest nowy model Toyoty można ładować z domowego gniazdka.

Co więcej, ​​nowy system podwójnego napędu silnika EV oznacza, że ​​samochód może osiągać większe prędkości w trybie pracy na silniku elektrycznym, natomiast opcjonalny dach słoneczny jest dodatkowym źródłem zasilania. Toyota zapewnia, że pojazd na silniku elektrycznym będzie mógł rozwinąć prędkość 135 km/h.

Według oficjalnych danych producenta, poprzedni model, który wszedł na rynek w 2012 roku został sprzedany w ilości ok. 75 000 sztuk na całym świecie. Toyota szacuje, że nowy model będzie się cieszył dużo większym zainteresowaniem, a miesięcznie będzie sprzedawanych około 2.5 tysiąca tych pojazdów.

Według najnowszych danych z branży, popyt na pojazdy elektryczne jest coraz większy. Pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi ustanowiły nowy rekord – w ubiegłym miesiącu stanowiły one 4,2% wszystkich  nowo rejestrowanych pojazdów.

Opracowano na podstawie: AutoExpress, Forbes

Zdjęcie główne: Toyota Prius Plug-in, źródło: Toyota

Redakcja GLOBEnergia