Nowy rekord pojemności magazynu energii. Gigant rozpoczął swoją pracę

Magazyn o rekordowej pojemności należy do brytyjskiego inwestora z Harmony Energy Income Trust (HEIT). Mowa o bateryjnym magazynie energii Bumpers Battery Energy Storage System (BESS) o mocy 99 MW i pojemności 198 MWh.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Magazyn mieści się w hrabstwie  Buckinghamshire w Anglii i jest największym urządzeniem tego typu w Europie. Urządzenie wykorzystuje technologię opartą na Megapack 2XL firmy Tesla, sterowaną za pomocą platformy handlowej Alfabidder, opartej na algorytmach Tesli.

Magazyn składa się z serii pojedynczych akumulatorów litowo-jonowych, z których każdy ma pojemność 3,9 MWh. Co ciekawe, system magazynowania ten jest skalowalny i może obsłużyć magazynowanie energii o łącznej pojemności przekraczającej 1 GWh

Projekt ten ma na celu wspieranie równowagi w krajowej sieci elektrycznej poprzez możliwość magazynowania nadmiaru energii, gdy produkcja z odnawialnych źródeł przewyższa zapotrzebowanie. Tego typu problem coraz częściej jest spotykany również w Polsce. 

System oferuje również płynną integrację SCADA, co pozwala na efektywne monitorowanie i kontrolowanie jego działania.

Rozwój inwestycji w magazyny energii

Równolegle z nim do użytku został oddany nieco mniejszy, lecz wciąż duży projekt Little Raith o mocy 49,5 MW i pojemności 99 MWh w Fife w Szkocji. 

Nie są to pierwsze duże projekty tego typu w portfolio Harmony Energy Income Trust. W listopadzie 2022 roku firma oddała do użytku magazyn Pillswood, który do tej pory był największym w Europie. Ten pokaźny magazyn o mocy 98 MW i pojemności 196 MWh zyskał uznanie w branży, czego efektem było przyznanie mu nagrody Standalone Grid-Scale Project of the Year w konkursie Energy Storage Awards zorganizowanym przez Solar Media. 

Firma ogłosiła, że kontroluje łączną moc operacyjną wynoszącą 277,5 MW/555 MWh.

"Chcemy być liderem w kierowaniu przyszłością bardziej ekologiczną i zrównoważoną. Uruchomienie nowych projektów stanowi istotny krok w kierunku osiągnięcia celu netto zero i rozwoju naszego portfela projektów" - powiedział Max Slade, dyrektor Harmony Energy Income Trust.

Magazyny montowane przez HEIT służą głównie optymalizacji funkcjonowania elektrowni wiatrowych. 

Źródło: www.bestmag.co.uk, www.energy-storage.news

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia