Nowy rekord produkcji OZE w Polsce! Fotowoltaika na drugim miejscu po węglu kamiennym
Przedwczoraj - 12 marca 2023 roku, padł nowy rekord wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Ponad połowa całej wyprodukowanej energii pochodziła z OZE! Rekord ten jest sumą mocy generowanej ze wszystkich źródeł bezemisyjnych - energii słonecznej, wiatrowej oraz wodnej.
Podziel się
OZE na drugim miejscu zaraz po węglu kamiennym
Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 12 marca w godzinach okołopołudniowych elektrownie fotowoltaiczne pracowały z wielką mocą, tym samym plasując się na drugim miejscu w kolejności źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, zaraz po węglu kamiennym. W sumie źródła OZE wygenerowały aż 11,4 GWh, co stanowiło 55,3% krajowego miksu energetycznego! Nadwyżki energii były eksportowane.
Poprzedni taki rekord został odnotowany w kwietniu 2022 roku, kiedy produkcja z OZE wyniosła 10,6 GWh.
Fotowoltaika na czele produkcji z odnawialnych źródeł energii!
Jak podaje energy.instrat.pl, elektrownie fotowoltaiczne przekazały w niedzielę do systemu aż 5686 MWh energii. Było to o 1,3 GWh mniej niż rekord Polski odnotowany w lutym tego roku. Nie zmienia to faktu, że mamy dopiero marzec, a kolejne rekordy to tylko kwestia czasu.
Warto zaznaczyć, że rzeczywista moc, z którą pracowały instalacje PV mogła być większa, gdyż operatorzy sieci nie odnotowują energii produkowanej i konsumowanej przez prywatnych odbiorców na miejscu. Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej tego dnia przez fotowoltaikę przebił tylko węgiel kamienny, z którego wyprodukowano 5732 MWh energii elektrycznej.
Energia wiatrowa zaraz po fotowoltaice!
Farmy wiatrowe również działały ze wzmożoną siłą. Jak podaje energy.instrat.pl elektrownie wiatrowe wuprodukowały w niedzielę aż 5412 MWh energii elektrycznej. Największa generacja energii tak samo jak w przypadku fotowoltaiki odbyła się w godzinach południowych.
Jak wyglądała praca pozostałych źródeł?
W sumie produkcja energii 12 marca wyniosła 20620 kWh. Dzięki większej pracy OZE elektrownie na węgiel brunatny odniosły nieco niższe wyniki, bo tylko 1605 kWh. Na kolejnym miejscu znajdują się elektrownie gazowe z wynikiem 1325 kWh. Najmniejszy udział w produkcji energii elektrycznej w kraju posiadają elektrownie wodne (w szczególności szczytowo-pompowe), biomasa oraz ropa.
Źródła: energy.instrat.pl, cyfrowa.rp.pl, Polskie Sieci Elektroenergetyczne