Nowy rekord sprawności modułu krzemowego – 24,1%!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Serią paneli X-Series firma ustanowiła pierwszy rekord – 22,8% - na początku tego roku, obecny wynik pobił uprzednio ustanowiony rekord świata w efektywności pracy panela fotowoltaicznego zbudowanego z ogniw krzemowych.

Wiceprezes ds. badań, rozwoju i wdrażania w firmie, Peter Cousins, mówi, że tym produktem firma oferuje swoim klientom najlepszą jakość zarówno poprzez rekordową wydajność osiąganą przez moduł, jak i ich unikalną estetykę.

Rekordowy moduł został wykonany z laboratoryjnych ogniw słonecznych o średniej efektywności wynoszącej 25%. Charakteryzował się mocą około 273 W i powierzchnią czynną około 11,3 cm2. Oparty został na dostępnych na rynku rozwiązaniach technologicznych z serii X-Series SunPower.

Tradycją firmy SunPower jest podnoszenie poprzeczki w kategorii wydajności pracy modułów fotowoltaicznych. W porównaniu do tradycyjnych paneli, których sprawności wahają się od 15 do 18%, panele X-Series w takich samych warunkach mogą wyprodukować do 70% więcej energii elektrycznej w ciągu pierwszych 25 lat – około 60% więcej w pierwszym roku pracy, nawet do 100% więcej w 25 roku pracy panela.

Źródło: solarserver.com, SunPower