Firma ogłosiła, że rekord osiągnięto dla monokrystalicznego ogniwa PERC typu p o rozmiarze 243,23 cm2, które wykonana było z krzemu i cezu z domieszką boru. Trina Solar pobiła własny rekord z lipca ustalony w warunkach przemysłowych. Jest to najwyższa wydajność konwersji, jaką do tej pory udało się osiągnąć w mało kosztownym procesie przemysłowym dla ogniwa o tak dużym rozmiarze. Sprawność została potwierdzona przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE CalLab. Wynik ten można było osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii pasywacji tylnego złącza, zaawansowanej pasywacji powierzchni przednich i anty-LID.

W ciągu kilku ostatnich lat nasz zespół z działu Research & Development nieustannie skutecznie polepsza sprawność naszych mono- i polikrystalicznych ogniw krzemowych typu PERC, przesuwa granic technologii i pobija nasze własne dotychczasowe rekordy – powiedział Pierre Verlinden, naukowiec prowadzący w Trina Solar i VP.

Verlinden dodał, że celem firmy jest dowiedzenie, że produkcja ogniw PERC jest osiągalna na skalę przemysłową i potwierdził, że zamierzone osiągnięcie sprawności na poziomie 25% – którą udało się już uzyskać na University of New South Wales 17 lat temu, jednak w warunkach laboratoryjnych – jest w zasięgu ręki.

W innowacyjnej branży, jaką jest branża fotowoltaiczna – dodał – Trina Solar zawsze koncentrowała się na poprawie efektywności konwersji energii i ograniczaniu kosztów produkcji poprzez rozwój wiodących technologii PV i produktów. Naszym celem jest skoncentrowanie się na innowacyjnych technologiach i transferze – tak szybko, jak tylko będzie to możliwe – technologii z laboratorium do komercyjnej produkcji.

W lipcu udało się osiągnąć rekord dla standardowych linii produkcyjnych na poziomie 21,1%, któremu brakowało jedynie 1% do rekordu z 2015 roku osiągniętego w warunkach laboratoryjnych. Rekordy sprawności dla ogniw monokrystalicznych typu PERC w 2016 roku były regularnie łamane również przez tajwańską firmę Gintech, która osiągnęła w styczniu 21,44% sprawności, choć w warunkach laboratoryjnych.

Opracowano na podstawie: PV Magazine