O kolejnym rekordzie wydajności modułu fotowoltaicznego poinformowała firma Panasonic. 

 
Taką wiadomością rozpoczęło się PV Ecpo Trade Show w stolicy Japonii – Tokio. Tym samym właśnie podniesiono poprzeczkę innych firmom bardzo wysoko!
Nowy rekord świata wydajności komponentów fotowoltaicznych należy tym razem do firmy Panasonic, która poinformowała o nowych pomiarach wydajności na materiale o powierzchni 11,5 cm kwadratowego. Nowy rekord świata jest lepszy od poprzedniego o 1 % i wynosi 23,8%. 
 
Materiał o którym mowa wykonano w technologii HIT. Jest to rozwiązanie, wykorzystujące amorficzny krzem na warstwie krzemu krystalicznego. To hybryda między ogniwami z krzemu krystalicznego i krzemu amorficznego, której zaletą jest dobre zagospodarowanie niskoenergetycznego promieniowania rozproszonego, co przekłada się na wysoka wydajność w półroczu zimowym i niski temperaturowy współczynnik spadku mocy. Takie ogniwa są produkowane w relatywnie niskiej temperaturze w stosunku do temperatury w której produkowane są tradycyjne ogniwa monokrystaliczne – niższe nakłady energetyczne i mniejszy wpływ na środowisko. 
 
Wynik, którym chwali się Panasonic  został zweryfikowany przez japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST).
 
Poprzedni rekord wydajności modułu był w posiadaniu amerykańskiej firmy SUNPOWER, która osiągnęła 22,8% wydajności modułu w zeszłym miesiącu.
 
Panasonic teraz twierdzi, że posiada zarówno rekordy wydajności ogniw jak i modułów – w październiku 2015, Panasonic ogłosił, że osiągnął 22,5% pełnej wielkości wydajności modułu w module serii HIT N330. Moduł został wyprodukowany przy użyciu urządzeń  na linii produkcyjnej, w przeciwieństwie do urządzenia o którym piszmy dzisiaj, które zostało wyprodukowane w laboratorium.
 
Źródło: pv-magazine.com, GLOBEnergia.pl