Członek Ligi Modułów K rzemowych, firma Trina Solar ogłosiła nowy rekord wydajności kontaktowej wielkopowierzchniowej komórki słonecznej.

 
Informacja ta została niezależnie potwierdzona przez Japońskie Technologiczne Laboratorium Bezpieczeństwa Elektrycznego i Środowiska (JET). Trina Solar ustanowiła rekord wydajności konwersji w  wysokości 23,5 % przy użyciu płytki typu N składającej się z monokryształów krzemu o wymiarach 156×156 mm oraz przy wykorzystaniu procesu druku sitowego.
 
Dr Pierre Verlinden, wiceprezes i główny naukowiec Trina Solar, powiedział: "Zgodnie z naszym stanem wiedzy jest to pierwszy raz, kiedy ogniwo słoneczne  z monokrystalicznego krzemu o powierzchni 238,6 cm2 wykazuje konwersję energii osiągając wydajność nawet do 23,5 %. Kontaktowe krzemowe ogniwa słoneczne (IBC)  są najbardziej wydajnymi krzemowymi ogniwami do tej pory , ale wymagają skomplikowanego procesu produkcyjnego.
Trina Solar rozwija ogniwa IBC od czasu wydzielenia priorytetowego celu przez stanowe laboratorium, aby osiągnąć rekordową wydajność  możliwie najniższym kosztem. Od początku opracowywaliśmy skalowalną technologię ogniw słonecznych IBC o powierzchni pojedynczej płytki 156mm x 156mm, ponieważ uważamy , że jej rozmiar jest kluczem do redukcji kosztów produkcji tego wydajnego ogniwa słonecznego . "
 
W maju 2014 Trina Solar wcześniej ustanowiła rekord wydajności komórek IBC produkowanych za pomocą sitodruku przedstawiający się na poziomie 22,94% i nadal planuje polepszać tę technologię we współpracy z Australian National University (ANU) w Canberze. 
 
Jak podkreśla jednak portal PV Tech, znajdująca się w Japonii Kaneka Corporation ma zamiar przedstawić w czerwcu referat na 43. IEEE Fotowoltaicznej Konferencji Specjalistów przedstawiający nowy rekord komórki słonecznej opartej na wielkopowierzchniowej technologii heterozłącz w wysokości 24,9%. Informacja ta została niezależnie potwierdzona przez AIST(Technologiczne Stowarzyszenie Żelaza i Stali – stowarzyszenie to zoptymalizowało techniki osadzania warstwy izolatora tłumiąc tylny opór elektrody).
 
Źródło: pv-tech.org