Firma Trina Solar, lider wśród producentów modułów PV w 2014 roku poinformowała, że osiągnięto rekordową wydajność modułu fotowoltaicznego z krzemu polikrystalicznego rzędu 19,14 %. 

 
Rekord ten został zweryfikowany przez Narodowe Centrum Nadzoru i Kontroli w sprawie jakości produktów fotowoltaicznych w Wuxi w Chinach.
 
Rekord został odnotowany na prototypowym module zbudowanym z 60 wysokiej jakości ogniw, w których zastosowano kilka nowoczesnych technologii takich jak pasywacje powierzchni, 
Ogniwa słoneczne zastosowane do konstrukcji modułu rekordowej wydajności zgodnie z deklaracją firmy Trina Solar powinny być włączone do linii produkcyjnej. 
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie badacze Trina Solar w State Key Laboratory of PV Science and Technology osiągnęli sukces” powiedział dr Pierre Verlinden, wiceprezes i główny naukowiec Trina Solar. 
„Zgodnie z naszą wiedzą, jest to pierwszy raz, kiedy polikrystaliczny, krzemowy moduł fotowoltaiczny osiąga wydajność wyższą niż 19%. Pokazuje, to również, że moduły polikrystaliczne także mogą osiągać wydajności, które do tej pory były zarezerwowane dla najbardziej wydajnych ogniw. To kamień milowy. Osiągniecie to jest efektem bardzo ścisłej współpracy sztabu ludzi.”- dodaje dr Pierre Verlinden. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: PV-Tech