Niemiecka grupa chemiczna Wacker Chemie AG stała się największym na świecie producentem polisilikonu, czyli surowca do produkcji półprzewodników i ogniw słonecznych. W 2016 r. produkcja polisilikonu wyniosła ponad 70 000 ton.

Tym samym Wacker zdegradował dotychczasowego lidera w branży – Jiangsu Zhongneng Polysilicon, spółkę zależną GCL-Poly Energy Holdings Ltd. w Chinach, która produkowała 69 345 ton polisilikonu rocznie.  Jiangsu Zhongneng był numerem jeden na rynku w latach 2013 – 2015.

„Wacker wybił się na pierwsze miejsce wśród producentów polisilikonu dzięki otwarciu nowej fabryki w stanie Tennessee (USA) (…) „, komentuje Johannes Bernreuter, szef firmy badawczej w dziedzinie rozwoju rynku polisilikonowego Bernreuter Research i autor koncepcji rynku „Polisilikon 2020”.

Nowa fabryka firmy Wacker ma roczne zdolności produkcyjne na poziomie 20 000 ton. Dzięki temu, firma spokojnie może osiągnąć wkrótce całkowitą zdolność produkcyjną na poziomie 80 000 ton. Do produkcji polisilikonu firma wykorzystuje ustalony proces Siemensa. Tylko w niewielkim, pół-handlowym zakładzie w Burghausen (Niemcy) o rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 650 ton, od roku 2009 wykorzystuje się technologię reaktora ze złożem fluidalnym (FBR).

Przed firmą Wacker i Jiangsu Zhongneng, pozycja numer jeden w przemyśle polisilikonu należała do amerykańskiego producenta Hemlock Semiconductor. To właśnie ta firma była liderem na rynku światowym w latach 1994-2011.

Nowe kierownictwo firmy zmieniło kurs i zaczęło podnosić ceny – nawet te, które ustalone były w kontraktach długoterminowych.

Według wstępnych szacunków firmy Bernreuter Research, firma Hemlock Semiconductor znalazła się na czwartym miejscu w rankingu producentów polisilikonu w 2016 r, a REC Silicon, drugi wielki amerykański producent polisilikonu, wypadł z pierwszej dziesiątki.

Tymczasem jak wynika z prognoz i analizy rynku oraz sytuacji inwestycyjnej innych firm, Wacker pozostanie numerem jeden od co najmniej kilku lat

Wacker zajmował już wcześniej pierwsze miejsce w tym rankingu. Tak było w 2012 roku, ale była to sytuacja jednorazowa. W 2013 roku spadł on na drugą pozycję, przez agresywną strategię ekspansji GCL-Poly Energy Holdings.

Jak wynika z analiz firmy Bernreuter, ten drugi wzrost Wackera w światowym rankingu nie będzie punktowe, ale będzie czymś więcej.

„Wacker pozostanie numerem jeden przez co najmniej kilka lat, aż GCL-Poly Energy Holdings zainwestuje w nowa fabrykę” – dodaje Johannes Bernreuter.

Źródło: sunwindenergy.com

Redakcja GLOBEnergia